Aile Bakanı Selçuk: 12 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Arşiv
Arşiv

Sağlık Uygulama Tebliğine ilişkin yeni düzenlemeler yayımlandı. Buna göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Üçü kalp, ikisi pulmoner hipertansiyon, ikisi kan ürünü, biri doğuştan metabolik hastalık ilacı olmak üzere toplam 12 ilacı daha geri ödeme listesine aldık” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını duyurdu.

"SGK tarafından karşılanan ilaç sayısı 8.636’ya ulaştı"

Üçü kalp, ikisi pulmoner hipertansiyon, ikisi kan ürünü, biri doğuştan metabolik hastalık ilacı olmak üzere toplam 12 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını bildiren Bakan Selçuk, “Geri ödeme kapsamına alınan 14 muadil ilaç ve yayımlanan SUT ile eklenen 12 ilaç ile birlikte geri ödemesindeki ilaç sayımız 8.636’ya ulaştı” açıklamasını yaptı.

SUT'ta yapılan düzenlemeyle geri ödeme listesine eklenen ilaçlardan bazıları şu şekildedir:

  • Üç kalp ilacı, iki kan ürünü, iki pulmoner hipertansiyon ilacı, bir antibiyotik, bir antiviral, bir doğuştan metabolik hastalık ilacı, bir kanserde bulantı ilacı, bir yenidoğan hemanjiyom ilacı.
  • “Miyastenia Gravis” hastalarının tedavilerinde kullanılmak üzere ödemede olan bir ilaçta da düzenleme yapıldı.

Vatandaşların ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini belirten Bakan Selçuk, “Geri ödeme listemize aldığımız ilaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni ederim.” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >