Aile Bakanı Selçuk duyurdu: Gündüz bakım merkezleri 1 Temmuz'da açılıyor

Arşiv
Arşiv

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engellilerin gündüz bakım ve rehabilitasyon hizmeti aldıkları, 75 ilde bulunan gündüz bakım merkezlerinin 1 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayacağını duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündüzlü bakım alanında tam veya yarı zamanlı olarak engelli vatandaşlara hizmet sunulduğunu aktararak bu yıl itibariyle gündüz bakım merkezlerinin sayısının 123'e ulaştığını açıkladı. Selçuk, normalleşme süreci ile birlikte 1 Temmuz’dan itibaren 75 ilde bulunan gündüz bakım merkezlerinin faaliyete geçeceğini duyurdu.

Engelliler çeşitli aktiviteler yapıyor

Bakan Selçuk, gündüz bakım merkezlerinde engellilerin engel gruplarına cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre oluşturulmuş olan etkinlik salonlarında merkezde görevli usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programlarından faydalandığını da belirtti.

"Gündüz bakım modelini yaygınlaştıracağız"

Engelliler için, tarımsal rehabilitasyon, iş uğraşı atölyeleri, müzik atölyesi, resim atölyesi çalışmaları ile sportif faaliyetler, tiyatro, müzik, halk oyunları, drama, ebru ve benzeri aktivitelerin de bu merkezler tarafından engelliler için sunulduğunu da söyleyen Selçuk, gündüz bakım merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini de kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >