AK Parti Sözcüsü Ünal: OHAL mücadele selamete erene kadar devam edecek

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünal,“OHAL mücadele selamete erene kadar devam edecek. Terörle mücadele özgürlük güvenlik mücadelesidir. Bu güvenlik sağlanana kadar OHAL devam edecek.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünal OHAL ne zaman kalkacak sorusuna ilişkin şu ifadelerde bulundu:

  • “Siz işgal girişimine kontrollü darbe diyeceksiniz sonra 4 tane terör örgütü ile mücadele eden 20 Temmuz'da anayasanın amir hükmü gereği olarak yasal bir şekilde ilan edilmiş OHAL'i 20 Temmuz gününü sivil darbe olarak nitelendireceksiniz. Biz OHAL süreci içerisinde vatandaşın hayatı bundan etkilenmeyecek dedik. Daha 1,5 yıl olmuş 40 yıl boyunca devletin içerisine yerleşmiş yapıyı temizliyoruz. İktidarınız döneminde bu yapıya dönük ne yaptınız deniyor. Bu yapı biz iktidara geldiğimizde insanların şucu ya da bucu olduğu üzerinden insanları fişleyecek miydik? Ne zaman ki bu yapının terör örgütü olduğu ortaya çıktı devlet bütün kararlılığı ile bu yapıyla mücadele etmeye başladı. Cumhurbaşkanı paralel devlet derken CHP elinizde kanıt mı var diyordu. Devlet operasyon yaparken CHP bunların önünde kalkan oluyordu. Bu yapının hem uluslararası alanda derken bu yapıyı BM'ye doğru şekilde anlatmanız gerekiyor. CHP yurtdışında insanlar tutuklanıyor diyor. Türkiye'de adalet yok diyor hakim ve savcılar iktidardan talimat alıyor diyor. CHP ve Kılıçdaroğlu bu mücadeleye gram destek vermediği halde nasıl oluyor da kalkıp Cumhurbaşkanımızı bu yapının siyasi ayağı olmakla suçluyor? OHAL bu mücadele selamete erene kadar devam edecek. Terörle mücadele özgürlük güvenlik mücadelesidir. Bu güvenlik sağlanana kadar OHAL devam edecek.”

Kılıçdaroğlu'na yönelik olarak, "Bu haliyle Kemal Kılıçdaroğlu ve Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir." dedi.

Ünal'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kılıçdaroğlu gerçekleri çarpıtıyor. Bunlara sahip çıkan Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları değilmiş gibi, 15 Temmuz gecesi yaşananlar bütün milletin gözünün önünde cereyan etmesine rağmen, bütün taraflar Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin siyasi oluşumun dışında kimse tasfiye edemezdi demesine rağmen siz çıkacaksınız, bütün hakikati, gerçekleri ters yüz edecek şekilde FETÖ'nün siyasi ayağı sizsiniz diyeceksiniz.”

"Biz gerekli temizliği yaptık"

  • “Bu yapının gerçek yüzü ortaya çıktıktan sonra biz yerel seçim yaşadık, genel seçim yaşadık. Biz gerekli temizliğimizi yaptık ama CHP hiçbir temizlik yapmadı. Kılıçdaroğlu'nun danışmanı FETÖ'den tutuklandı.
  • Bu haliyle Kemal Kılıçdaroğlu ve Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir.”

AK Parti Kongresi ne zaman?

“Ramazan ayından sonra büyük kongremizi yapacağız. Önceliğimiz il kongrelerimizi tamamlamak olduğu için bunları da tamamladıktan sonra 2018 aralık gibi hazırlıklarımıza başlarız. 2019 ocak, şubatta kampanyamız başlar. Muhtemelen haziran ayı sonunda büyük kongremizi yapacağız. İttifakları yasal bir zemine kavuşturduk ama yerel seçimlerle ilgili böyle bir düzenleme yapmanız mümkün değildir. Yerel dinamikler farklıdır. Her ilin farklı hassasiyetleri vardır. Millilikte yerlilik konusunda ortak hassasiyetler, MHP ve AK Parti'yi ve tüm milli unsurları bir araya getirdi. Yerel dinamikler her ilde farklı bir güç ve gönül birliği oluşturacaktır, bu da gayet normal. Burada önemli olan, hangi hedefler etrafında bunun gerçekleşeceğidir. Bunlar da zaten belirlenmiş durumda.”

Uyum Yasaları

“Yaza dönük Meclis grubumuz herhangi bir çalışma yapmış değil. MYK'da TBMM grubumuzun çalışmalarına dönük değerlendirmeler bulunuyor. Şu anda MYK'nın gündeminde bir değerlendirme yapmadık. Partimizin bünyesinde 5 ayrı komisyon çalışma yürütüyor. Çalışmaların öncelikleri yürütmeye dair uyum çalışmaları, kamu personeli düzeni... Seçilen Cumhurbaşkanı ile beraber üst düzey bürokrasinin sorumluluk alıp seçilen Cumhurbaşkanı ile gelip gitmesi, böylece millet iradesini yolcu, kendisini de hancı olarak gören bir anlayışın ortadan kalkması...

Yeren yönetimlerin yapısında da bazı çalışmalar var. Meclis iç tüzüğüne dönük çalışma var. Bir de seçim çalışmalarına dönük komisyon var. O komisyonun yaptığı çalışmayı biz değerlendirdik ve yasalaştırdık. Bunların bir an önce TBMM'de, ilgili komisyonlarda görüşülmesi, önümüzdeki takvimde gerçekleşecek.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >