AK Parti'li Ünal açıkladı: Twitter ofis açmazsa kapanır mı?

Arşiv
Arşiv

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, sosyal medya düzenlemesine ilişkin ''İşin kalbi yasal ve mali olarak muhataplık oluşturulması gerekliliği'' dedi. Ünal, ''Twitter temsilci vermezse, ofis açmazsa kapanır mı?'' sorusuna ise ''Burada bir karar vermek durumundasınız. Amerikan Kongresi'nde hesap verenler bizimle muhataplık oluşturmak istemiyorlarsa yasal düzenlemeyi tanımıyorlarsa devlete 'Siz onu kendi haline bırakın' diyemezsiniz'' cevabını verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Ünal'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sosyal medya düzenlemesi

''Aslında işin kalbi muhataplık yani yasal ve mali olarak bir muhataplık oluşturulması gerekliliği. Dün Apple Facebook Amazon CEO'ları ABD Kongresi'nde 4,5 saat süren 3-4 tur sorularına cevap verdiler.

"Kongre bunları resmen hesaba çekti"

Günlük online işlemlerimizden türeyen tüm veriler bunların kullanımı ticareti tehdit yoluyla satın alma. Bununla ilgili belgeleri ortaya koydular. Haksız rekabet. Kongre bunları resmen hesaba çekti.

"Siber dünyada henüz hukuk yok"

Dijital bir dünya kuruluyor. Yeni kurulan siber dünyada henüz bir hukuk oluşturulmamış durumda. Biz de bu konuda bir hukuk oluşturmaya çalışıyoruz. Yapılan düzenlemenin neresinde sansür? Biz muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz, eleştiri alıyoruz.

"Twitter siber dünyada Türkiye'nin egemenlik hakkını kabul etmiyor"

Geçen gün bir kullanıcı Twitter'a şikayette bulunuyor verilen cevap 'Sizin bu şikayetiniz Twitter kurallarına ve Alman yasalarına göre suç teşkil etmemektedir.' Çünkü Almanya'nın yasal düzenlemesini Twitter kabul etti. Aslında Twitter Almanya'nın siber egemenlik hakkını kabul etti. Siber dünyada Twitter Almanya'nın egemenlik hakkını kabul ederken Türkiye'nin egemenlik hakkını kabul etmiyor.

"Mali muhataplık oluşturmak zorundayız"

Türkiye'de 38 milyon Instagram, 37 milyon Facebook, 14 milyon Twitter kullanıcısı var. Mali muhataplık oluşturmak zorundayız. Diyoruz ki sosyal medyada da belli kurallar getirmemiz gerekiyor. Yasak ve sansür söz konusu değil. Bu düzenlemeyi yaparken Almanya'nın düzenlemesini temel alarak gerçekleştirdik. 1 Ekim tarihi ile yürürlüğe girecek.

"Bunların Türkiye'ye gelmesinden son derece mutluyuz"

BTK bu süre içerisinde bu ilgili yapılarla görüşmeleri gerçekleştirecek. Bu yapılara karşı bir önyargımız yok. Bunların Türkiye'ye gelmesinden son derece mutluyuz. Türkiye ile yasal ilişki kuracaklarına inanıyorum.

Twitter temsilci vermezse, ofis açmazsa kapanır mı?

Burada bir karar vermek durumundasınız. Amerikan Kongresi'nde hesap verenler bizimle muhataplık oluşturmak istemiyorlarsa yasal düzenlemeyi tanımıyorlarsa devlete 'Siz onu kendi haline bırakın' diyemezsiniz. Muhataplık için sonuna kadar müzakereleri sürdüreceğiz. 1 Ekim itibariyle 30 gün süre var. 6 ay süre içerisinde yürütülecek müzakereler görüşme çabası... Her iki tarafın kazan kazan yaklaşımı ile meseleyi çözeceğine inanıyorum. Almanya'nın Fransa'nın yaptığı gibi düzenleme yaptık. Düzenlemede ifade düşünce özgürlüğü ile ilgili kısıtlayıcı madde söz konusu değil. Küfür hakaret siber zorbalık taciz tehdit var.