Akdeniz'de 6.4 büyüklüğünde deprem

Arşiv
Arşiv

AFAD verilerine göre, Akdeniz'de Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğünü Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi ise 6 olarak duyurdu.

AFAD'ın verilerine göre, Akdeniz'de Girit Adası'nın güneyinde 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 6.6 kilometre derinliğinde kaydedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 6.3 olarak duyurdu.

AFAD'dan açıklama

AFAD'dan depreme ilişkin yapılan ilk açıklamada, "Akdeniz'de, Girit Adası yakınlarında saat 15.51'de 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ise depremin büyüklüğünü 6.0 olarak duyurdu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Haber Globel'de yer alan haberde depremle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Ersoy'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Büyük depremler oluşturabilir"

Burası depreme çok yatkın bir yer. Buralarda depremler oluyor 5'e varan. Şimdiki deprem Girit'in güneyindeki Afrika kıtasına daldığı bir zonda meydana geldi. Burası hem Yunanistan hem de Türkiye için en kritik yerlerden. 7'nin üzerine çıkabilecek depremler oluşturabilir. Umarız ki, müstakil bir deprem olsun. Potansiyel olarak deprem oluşturma riski var. Bu bölgeler hem depreme hem tsunamiye yatkın yerler. Dikkatle izliyoruz. Umarız Girit Adası'nda bir hasar yoktur.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >