Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde üçüncü ünitenin temeli atıldı

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli törenle atıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferans yöntemiyle katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, toplam 4 reaktörden oluşacak ve tamamlandığında yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin üçüncü reaktörünün temelini attı.

"İlk reaktör 2023 yılında devreye alınacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bu hamlemizle enerjide ülkemizin yarınlarını garantiye almayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl 4. reaktörün de temelini atacağız.

Tesisimiz yapım esnasında 16 bin, üretim dönemindeyse 4 bin kişilik istihdam sağlayacaktır. İlk reaktörü 2023 yılında devreye almayı hedefliyoruz. Diğer reaktörlerin de peyderpey üretime geçmesi için gece gündüz çalışacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız."

Erdoğan ve Putin temel atma törenine videokonferansla katıldı
Erdoğan ve Putin temel atma törenine videokonferansla katıldı

"COVID-19 bile bizi engelleyemedi"

Putin konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Akkuyu sahasında toplam 4 ünite kurulacak. COVID-19 ile ilgili zorluklar bile bizi engelleyemedi .Projede yer alan personelin sağlık güvenliği için gerekli tüm tedbirler alınıyor. Türkiye'de bir ilk olan Akkuyu, 2023 senesinde devreye girecek. 2023 senesi Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünün kutlanacağı senedir.

Sahada çalışan personel sayısı 8 bine çıktı, bunların çoğunluğu Türk çalışanlar.

16 bin kişiye istihdam sağlanıyor
16 bin kişiye istihdam sağlanıyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

  • Türkiye ve Rusya arasında Mayıs 2010'da imzalanan anlaşma kapsamında Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde yapımı devam eden santralin ilk ünitesinin temeli 3 Nisan 2018'de atıldı.
  • Geçen yıl nisan ayında ikinci ünitenin temelinin atılmasıyla çalışmaların hız kazandığı sahada, üçüncü ünitenin inşaat lisansı kasımda alındı ve temel atma töreni için geri sayım başladı.
  • Her biri 1200 megavatlık 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak santralin ilk ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılının kutlanacağı 2023'te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.
  • Ana lisans ve izinlerin tamamlandığı projede, dördüncü ünitenin inşaat lisansı için başvuru ise geçen yılın mayıs ayında yapıldı. Son ünite olan dördüncü ünitenin inşaat lisansının bu yıl içinde alınması bekleniyor.
  • İstihdam oranı proje aşamalarına göre değişen Akkuyu NGS'de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 15 bin, işletme döneminde ise 4 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.
  • Sıfır emisyonla, çevreye zararlı sera gazı salımı yapılmadan, kesintisiz elektrik üretilebilecek santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl daha uzatılma imkanı bulunuyor.
  • Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılaması öngörülüyor.