AKOM uyardı: İstanbul'a Sibirya soğuğu ve kar geliyor

Arşiv
Arşiv

Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarının Çarşamba akşam saatlerine kadar azalarak kış değerlerine gerileyeceği, beraberinde kent genelinde karla karışık yağmur yağışlarının yaşanacağı duyuruldu.

AKOM verilerine göre, İstanbul’da Çarşamba akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden Sibirya kökenli yeni bir soğuk hava dalgasının Marmara Bölgesi’ne giriş yapması bekleniyor.
AKOM’dan yapılan açıklamada bugün 15 dereceler civarında seyreden sıcaklıkların, Çarşamba günü akşam saatlerine kadar azalarak kış değerlerine gerileyeceği ve kent genelinde karla karışık yağmur ile kar yağışı geçişleri yaşanabileceği aktarıldı.

Sıcaklık kış değerlerine kadar gerileyecek

AKOM’dan yapılan bilgilendirilmede, "Pazartesi (bugün) il genelinde aralıklarla sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı, sıcaklıkların 15 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Salı (Yarın) günü rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesi (40-60km/s) ile birlikte sıcaklıkların 4-8 derece aralığına gerileyeceği, beraberinde sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması bekleniyor. Çarşamba gün boyu aralıklarla devam etmesi beklenen yağışların akşam saatlerinden itibaren (22:00) Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava ile birlikte sıcaklıklar, 1 dereceler civarına gerileyecek. Beraberinde görülecek yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının Cuma sabah saatlerine kadar etkili olmaya devam edeceği, ardından bölgeyi terk edeceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki hafta sonu itibari ile sıcaklıkların tekrardan bahar değerlerine yükselmesi bekleniyor" ifadelerine yer verildi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla bugünün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerSıcaklıklar

Ankara:

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17

İstanbul:

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü yağışlı 15

İzmir:

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19

Adana:

Çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Antalya:

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20

Samsun:

Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 17

Trabzon:

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14

Erzurum:

Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren hafif yağmur ve karla karışık yağmurlu 10

Diyarbakır:

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 19