Albatros'un 'silah atış eğitimi' başarısı

Albatros-T'nin taslak çizimleri bu şekilde karşımıza çıkıyor.
Albatros-T'nin taslak çizimleri bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedef Botu Albatros-T, Doğu Akdeniz ve Kuzey Ege'de icra edilen fiili silah atış eğitimlerinde başarılı olmayı bildi. Albatros-T, oldukça iddialı yeteneklere sahip.

ASELSAN tarafından tatbikat ve atış eğitimlerinde su üstü hedefi olarak kullanılmak üzere geliştirilen, çeşitli taktiksel hareketleri ve süratli asimetrik tehditleri taklit edebilen Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedef Ailesi üyesi Albatros botları, zorlu koşullardaki performansıyla dikkati çekti.

Albatros-T, su üstünde de oldukça iddialı.
Albatros-T, su üstünde de oldukça iddialı.

Tüm yurdu etkisi altına alan şiddetli fırtınada Albatros-T Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedef Botu başarıyla hizmet verdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı fırkateyn, korvet, hücumbot ve karakol gemileri tarafından 8-10 Ocak 2019 tarihlerinde Doğu Akdeniz ve Kuzey Ege'de icra edilen fiili silah atış eğitimlerinde Albatros-T, insansız su üstü hedefi olarak görevini başarıyla yerine getirdi.

Su üstü unsurlarının, zor deniz şartlarında gerçekleştirdiği top ve silah atışlarında iki bölgede toplam 16 saat süreyle sahada kalan ve talep edilen tüm manevraları eksiksiz gerçekleştiren Albatros-T botları, görev sonunda emniyetle güverteye alınarak sonraki görevler için hazır olduğunu gösterdi.

Albatros-T, oldukça yüksek bir hareket kabiliyetine sahip.
Albatros-T, oldukça yüksek bir hareket kabiliyetine sahip.

Emsalsiz görüntüleme sistemi

ASELSAN, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın su üstü unsurlarının asimetrik tehdide karşı koyma ve atış eğitimlerinde hedef gemisi görevlerinde kullanılabilecek Albatros Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedef Ailesi geliştirdi. Albatros-K (Katamaran) ise su üstü ve hava platformlarının fiili top ve güdümlü mermi atış eğitimlerinde hareketli hedef gemisi olarak kullanılıyor.