Aldanma yumuşak ve renkli yüzüne: Jelibon çocukları zehirliyor

Jelibon'un renkli ve yumuşak görüntüsünün altında insan sağlığını tehdit eden katkı maddeleri bulunuyor.
Jelibon'un renkli ve yumuşak görüntüsünün altında insan sağlığını tehdit eden katkı maddeleri bulunuyor.

Renkli ve yumuşak görünümüyle özellikle çocukların ilgisini çeken jelibonlar, insan sağlığı açısından oldukça zararlı. İçerisinde bulunan renklendirici, tatlandırıcıların ne derece sağlık açısından değerlendirilip üretildiği tartışılır. Dini hassasiyetler açısından da şüpheli bir gıda olan jelibonların arkasında yatan tehlikeleri 7 maddede derledik.

Çok fazla şeker kullanılarak üretilen jelibonlar, genç yaşlı herkes için zarar teşkil ediyorken özellikle gelişim çağında olan çocukların çok sık tükettiklerini düşünecek olursak, kesinlikle uzak durulması gereken bir yiyecek diyebiliriz.

Birçok rengi ve birçok çeşidi olan jelibonlar, çocuklar için aldatıcı bir çekiciliğe sahip.
Birçok rengi ve birçok çeşidi olan jelibonlar, çocuklar için aldatıcı bir çekiciliğe sahip.

İçerisinde sığır jelatini gibi zararlı katkı maddelerinin bolca bulunduğu bu yumuşak şekerlemeler, insan sağlığını ciddi bir şekilde riske atıyor.

Jelibon neyden üretiliyor?

Jelibonun ana maddesi hayvanlardan elde edilen jelatin olmaktadır. Bu jelatin Genellik ile sığır gibi hayvanların kemiklerinden elde edilir ve uzun süre kaynatılarak yapışkan ve uzayan bir madde elde edilir. Evet, aslında yediğimiz o şekerler hayvansal gıdalar ile üretilmekte. Jelibona bu yumuşaklığı veren de bu jelatin olmakta. Bu jelatin içerisine çeşitli gıda boyaları, tatlandırıcılar ve meyve aromaları da ilave edilerek, tükettiğimiz jelibonlar elde edilir.

Ülkemizde birçok alışveriş merkezinde de sadece jelibon satışı yapan markalar ve dükkanlar bulunuyor.
Ülkemizde birçok alışveriş merkezinde de sadece jelibon satışı yapan markalar ve dükkanlar bulunuyor.

Jelibon tüketiminin arkasında yatan 7 tehlike

1. Mide Kanserine Neden Olur

                  Sindirimi oldukça zor olan jelibon ağızda ufak parçalara ayrılır ve yemek borusuyla mideye iletilir. Çözünmesi zor olan ve yüksek ısıda bu hale gelen jelibonu sindirebilmek adına mide tarafından salgılanan salgı mideye zarar verecek kadar asitli bir haldedir. Bununla birlikte jelibonun sindirimi de gerçekleşmemiş olur. Domates kabuğunu bile sindiremeyen yapımız katkı maddeleri ile dolu olan jelibonu sindiremez. İçeriği bakımından oldukça kanserojen maddeler ile donanmış olması bu durumu tetikler.
1. Mide Kanserine Neden Olur Sindirimi oldukça zor olan jelibon ağızda ufak parçalara ayrılır ve yemek borusuyla mideye iletilir. Çözünmesi zor olan ve yüksek ısıda bu hale gelen jelibonu sindirebilmek adına mide tarafından salgılanan salgı mideye zarar verecek kadar asitli bir haldedir. Bununla birlikte jelibonun sindirimi de gerçekleşmemiş olur. Domates kabuğunu bile sindiremeyen yapımız katkı maddeleri ile dolu olan jelibonu sindiremez. İçeriği bakımından oldukça kanserojen maddeler ile donanmış olması bu durumu tetikler.
2. Genetik Kanser Yatkınlığı Artırır

                  Bu durum her ne kadar sadece kalıtsallık ile ilgisi olabilir diye düşünsek de bizleri olmasa da bir sonraki kuşağı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Jelatinin kötü kokusunu bastırmak için kullanılan aromalar DNA yapımızın dizilişini olumsuz etkiler ve bir sonraki neslin kanser olma ihtimalini arttırır.
2. Genetik Kanser Yatkınlığı Artırır Bu durum her ne kadar sadece kalıtsallık ile ilgisi olabilir diye düşünsek de bizleri olmasa da bir sonraki kuşağı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Jelatinin kötü kokusunu bastırmak için kullanılan aromalar DNA yapımızın dizilişini olumsuz etkiler ve bir sonraki neslin kanser olma ihtimalini arttırır.
3. Organların İşlevini Bozar

                  Gıda sektöründe kullanılması serbest olsa da kullanılmaması gerekilen bazı maddeler vardır. Bu maddeler insan sağlığını tehdit ederek sonuçlarını kısa sürede gösterir. Bu maddelerden bir kaçı e47 ve k11 maddeleridir. Bu maddeler organların işlevini sağlamasını olumsuz etkiler. Bu direkt olarak sindirim ile ilgisi olan tüm organları ilgilendirir. Ancak vücudumuzda çalışan birçok organ hangi sisteme ait olursa olsun birbirleriyle de yakından ilişki içerisindedir. Organlar arasındaki bu iletişim kopukluğuna sebep olan maddelerin birkaç tanesinin bulunduğu jelibon bu açıdan oldukça riskli bir gıda türü olarak bilinir.
3. Organların İşlevini Bozar Gıda sektöründe kullanılması serbest olsa da kullanılmaması gerekilen bazı maddeler vardır. Bu maddeler insan sağlığını tehdit ederek sonuçlarını kısa sürede gösterir. Bu maddelerden bir kaçı e47 ve k11 maddeleridir. Bu maddeler organların işlevini sağlamasını olumsuz etkiler. Bu direkt olarak sindirim ile ilgisi olan tüm organları ilgilendirir. Ancak vücudumuzda çalışan birçok organ hangi sisteme ait olursa olsun birbirleriyle de yakından ilişki içerisindedir. Organlar arasındaki bu iletişim kopukluğuna sebep olan maddelerin birkaç tanesinin bulunduğu jelibon bu açıdan oldukça riskli bir gıda türü olarak bilinir.
4. Dişlerin Çürümesine Neden Olur

                  Hem tatlı olabilmesi için hem de kokuların güzel bir şekilde alıcıyı etkilemesi için jelibonların içerisine oldukça yüksek miktarda şeker koyulur. Bu da dişlerin baş düşmanıdır. Ağızda çözülen şekerin tamamı mideye iletilmeden önce kalıntı haline gelerek dişlerin de kökten çürümesine neden olur.
4. Dişlerin Çürümesine Neden Olur Hem tatlı olabilmesi için hem de kokuların güzel bir şekilde alıcıyı etkilemesi için jelibonların içerisine oldukça yüksek miktarda şeker koyulur. Bu da dişlerin baş düşmanıdır. Ağızda çözülen şekerin tamamı mideye iletilmeden önce kalıntı haline gelerek dişlerin de kökten çürümesine neden olur.
5. Erkeklerde Hormon Bozukluğuna Neden Olur

                  Her cinste hem östrojen hem de testosteron hormonları bulunur. Bu hormonların hangisi fazla ise gelişim de buna bağlı olarak sürer. Ancak özellikle üç yaşın altında olan erkek çocuklarda jelibon tüketimi fazla olursa östrojen hormonunun fazla olmasıyla göğüs fazla gelişir. Bu nedenden dolayı özellikle çocukların yaş grupları göz önünde bulundurularak bu gıdalardan uzak tutulması gerekir.
5. Erkeklerde Hormon Bozukluğuna Neden Olur Her cinste hem östrojen hem de testosteron hormonları bulunur. Bu hormonların hangisi fazla ise gelişim de buna bağlı olarak sürer. Ancak özellikle üç yaşın altında olan erkek çocuklarda jelibon tüketimi fazla olursa östrojen hormonunun fazla olmasıyla göğüs fazla gelişir. Bu nedenden dolayı özellikle çocukların yaş grupları göz önünde bulundurularak bu gıdalardan uzak tutulması gerekir.
6. Şeker Hastalığına Neden Olur

                  Şeker hastalığının baş düşmanı şekerdir. Doktorunuzun tavsiyesinin dışında fazlaca tüketilen şeker, kronik olan bir hastalığı daha zorlu bir hale getirir. Bunun için jelibondan olabildiğince uzak durulması gerekir. Şeker hastalığı riski fazla olan ya da aile de genetik olarak bulunan hastalık söz konusu ise kişi normalden daha fazla tedirgin olmalı ve olabildiğince tüketmemeye özen göstermelidir. Oldukça kötü bir tada sahip olan jelibonun yenilir bir hale gelebilmesi için şekerli aromaların takviye edilmesi glikoz oranını arttırarak şeker hastalığı riskini yükseltir.
6. Şeker Hastalığına Neden Olur Şeker hastalığının baş düşmanı şekerdir. Doktorunuzun tavsiyesinin dışında fazlaca tüketilen şeker, kronik olan bir hastalığı daha zorlu bir hale getirir. Bunun için jelibondan olabildiğince uzak durulması gerekir. Şeker hastalığı riski fazla olan ya da aile de genetik olarak bulunan hastalık söz konusu ise kişi normalden daha fazla tedirgin olmalı ve olabildiğince tüketmemeye özen göstermelidir. Oldukça kötü bir tada sahip olan jelibonun yenilir bir hale gelebilmesi için şekerli aromaların takviye edilmesi glikoz oranını arttırarak şeker hastalığı riskini yükseltir.
7. Beyin Gelişimini Olumsuz Etkiler

                  Jelibonun içinde, ham maddesi olan sıvının iğrenç kokusunu bastırmak için, normal şekerlemelerden çok daha fazla, katkı maddesi kullanılmaktadır.Bu da çocukların, tüketim miktarına göre ilerleyen yaşlarında, zeka gerilemesine ve normalin dışında bir beyin gelişim sürecine sebep olur.
7. Beyin Gelişimini Olumsuz Etkiler Jelibonun içinde, ham maddesi olan sıvının iğrenç kokusunu bastırmak için, normal şekerlemelerden çok daha fazla, katkı maddesi kullanılmaktadır.Bu da çocukların, tüketim miktarına göre ilerleyen yaşlarında, zeka gerilemesine ve normalin dışında bir beyin gelişim sürecine sebep olur.