'Ali Bey Amca' repliğiyle akıllara kazınan Hüdaverdi'nin son halini görenler gözlerine inanamıyor

Yeşilçam'ın unutulmaz çocuk oyuncusu Hüdaverdi
Yeşilçam'ın unutulmaz çocuk oyuncusu Hüdaverdi

Yeşilçam filmlerindeki 5 yaşındaki haliyle akıllara kazınan 'Hüdaverdi' karakterinin şimdiki halini görenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Babasının gayretleriyle 5 yaşında Yeşilçam'a adım atan ve "Hüdaverdi" karakteriyle akıllara kazınan 52 yaşındaki Önder Tekin, memleketi Gaziantep'te yaşamını sürdürüyor.

Sezgin Burak'ın senaryosunu yazdığı, Lale Oraloğlu'nun yönettiği 1971 yapımı "Bizimkiler Hüdaverdi-Pırtık" filminde, Haldun Dormen, Suna Pekuysal, İhsan Yüce, Ercan Yazgan gibi usta oyuncularla kamera karşısına geçen ve 'Hüdaverdi' karakteriyle hafızalara kazınan Önder Tekin, eski günleri özlemle anıyor.

"Rahmetli İhsan Yüce'nin giymiş olduğu pantolonun kurdelesini çekerdim. Küçük bir köpek vardı, onunla gezerdim. Hatta beni sürüklemişti. Lale Oraloğlu ne görsem, istesem alıyordu. Mesela filmin yağmurlu bir sahnesinde ağır bir gribe yakalanmıştım, filme ara vermişlerdi."

"Ali Bey Amca" repliğiyle akıllara kazınan Hüdaverdi karakterine hayat veren Önder Tekin, şimdilerde 52 yaşında... 47 yılın ardından, Hüdaverdi'yi tanımak neredeyse imkansız. İşte Yeşilçam'ın sevilen oyuncusu Hüdaverdi'nin son hali!

"Bizimkiler Hüdaverdi-Pırtık" filminin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Afacan ve iki ön dişi olmayan bir çocuk aranıyordu
Babasının, "Hüdaverdi" karakteri için yapılan seçmelere fotoğraflarını gönderdiğini anlatan Tekin, şöyle devam etti: "Lale Oraloğlu'nun yöneteceği filmde çizilen bir tip vardı. O tipe uygun bir çocuk aranıyordu. Afacan, güzel, şımarık aynı zamanda iki ön dişi olmayan bir çocuk olacaktı. Ne rastlantıdır ki benim de dişlerim kırılıyor. Afacanlık, şımarıklık zaten var. Türkiye genelinde bir yarışma açıldı. Hüdaverdi rolünde oynamak üzere ben seçildim. Böylece sanat hayatına girdim. Hüdaverdi seri olarak devam edecekti ama senarist Sezgin Burak ölünce seri yarıda kaldı."
Afacan ve iki ön dişi olmayan bir çocuk aranıyordu Babasının, "Hüdaverdi" karakteri için yapılan seçmelere fotoğraflarını gönderdiğini anlatan Tekin, şöyle devam etti: "Lale Oraloğlu'nun yöneteceği filmde çizilen bir tip vardı. O tipe uygun bir çocuk aranıyordu. Afacan, güzel, şımarık aynı zamanda iki ön dişi olmayan bir çocuk olacaktı. Ne rastlantıdır ki benim de dişlerim kırılıyor. Afacanlık, şımarıklık zaten var. Türkiye genelinde bir yarışma açıldı. Hüdaverdi rolünde oynamak üzere ben seçildim. Böylece sanat hayatına girdim. Hüdaverdi seri olarak devam edecekti ama senarist Sezgin Burak ölünce seri yarıda kaldı."
Emekliliğin tadını çıkarıyor
52 yaşındaki Önder Tekin, "Hüdaverdi"nin yanı sıra "Ezilenler" filminde de rol aldı. İki filmin ardından sinema serüvenini sonlandıran Tekin, endüstri meslek lisesindeki eğitiminin ardından teknisyenliğe başladı. Memleketindeki çeşitli firmalarda 22 yıl makine ve satın alma müdürü olarak çalışan Tekin, şimdi ise emekliliğin tadını çıkarıyor.
Emekliliğin tadını çıkarıyor 52 yaşındaki Önder Tekin, "Hüdaverdi"nin yanı sıra "Ezilenler" filminde de rol aldı. İki filmin ardından sinema serüvenini sonlandıran Tekin, endüstri meslek lisesindeki eğitiminin ardından teknisyenliğe başladı. Memleketindeki çeşitli firmalarda 22 yıl makine ve satın alma müdürü olarak çalışan Tekin, şimdi ise emekliliğin tadını çıkarıyor.
"Hiçbir zaman argo kelimeler kullanmadık"
Önder Tekin, Hüdaverdi filminin içten olduğu için unutulmadığına dikkat çekerek şunları kaydetti: "Hiçbir zaman argo kelimeler kullanmadık, komedi yaparken de seyirciyi güldürecek şekilde yaptık. Bazı sahnelere sonradan gülersiniz, bak filmin gülme sahnesi buradaymış dersiniz. Şimdiki filmlerde başından gülüyorlar. Hüdaverdi bir defa yapıldı, fenomen oldu. Çocuğun orada yapmış olduğu hareketler çok sevilmişti. Setten unutamadığım anılarım var. Yemek salonu vardı, orada top oynamayı çok seviyordum."
"Hiçbir zaman argo kelimeler kullanmadık" Önder Tekin, Hüdaverdi filminin içten olduğu için unutulmadığına dikkat çekerek şunları kaydetti: "Hiçbir zaman argo kelimeler kullanmadık, komedi yaparken de seyirciyi güldürecek şekilde yaptık. Bazı sahnelere sonradan gülersiniz, bak filmin gülme sahnesi buradaymış dersiniz. Şimdiki filmlerde başından gülüyorlar. Hüdaverdi bir defa yapıldı, fenomen oldu. Çocuğun orada yapmış olduğu hareketler çok sevilmişti. Setten unutamadığım anılarım var. Yemek salonu vardı, orada top oynamayı çok seviyordum."
Okul hayatı başlayınca sinemayı bıraktı
O dönem başrol oynayan en küçük çocuk oyuncunun kendisi olduğunu dile getiren Tekin, setleri özlediğini de belirtti. Okul hayatı başladığı için sinemayı bıraktığını anlatan Tekin, "Ezilenler filminden sonra da teklif geldi ama okul hayatım başladı. Önce eğitimimizi tamamlayalım dedik" açıklamasında bulundu.
Okul hayatı başlayınca sinemayı bıraktı O dönem başrol oynayan en küçük çocuk oyuncunun kendisi olduğunu dile getiren Tekin, setleri özlediğini de belirtti. Okul hayatı başladığı için sinemayı bıraktığını anlatan Tekin, "Ezilenler filminden sonra da teklif geldi ama okul hayatım başladı. Önce eğitimimizi tamamlayalım dedik" açıklamasında bulundu.
"Yılmaz Güney beni görmek için sete gelmişti"
Önder Tekin, ünlü sanatçı Yılmaz Güney'in kendisini görmek için sete geldiğini ve bu olayı unutamadığını dile getirerek, şunları anlattı:"Babamın söylediğine göre 'Canım Kardeşim' filmi için de beni düşünmüşler. Babam role uygun olmadığımı söylemiş. Ünlü olmak güzel bir şey. Fakat ben yıllarca ortaya çıkmadım. Çocuklarım şöhretimden rahatsızlık duymasınlar, bunu kendilerine dezavantaj olarak görmesinler istedim. Aradan belli zaman geçince insanlar merak etmeye başladı. Benim yerine çıkanlar, Hüdaverdi olduğunu iddia edenler var. Bir Hüdaverdi varsa o da benim ve Gaziantep'te yaşıyorum. Tanıyanlar neden bıraktığımı soruyorlar. Şartlar onu gerektiriyordu. Teklif gelirse, kendi karakterime uygun olursa oynarım. Artık zamanı geldi."
"Yılmaz Güney beni görmek için sete gelmişti" Önder Tekin, ünlü sanatçı Yılmaz Güney'in kendisini görmek için sete geldiğini ve bu olayı unutamadığını dile getirerek, şunları anlattı:"Babamın söylediğine göre 'Canım Kardeşim' filmi için de beni düşünmüşler. Babam role uygun olmadığımı söylemiş. Ünlü olmak güzel bir şey. Fakat ben yıllarca ortaya çıkmadım. Çocuklarım şöhretimden rahatsızlık duymasınlar, bunu kendilerine dezavantaj olarak görmesinler istedim. Aradan belli zaman geçince insanlar merak etmeye başladı. Benim yerine çıkanlar, Hüdaverdi olduğunu iddia edenler var. Bir Hüdaverdi varsa o da benim ve Gaziantep'te yaşıyorum. Tanıyanlar neden bıraktığımı soruyorlar. Şartlar onu gerektiriyordu. Teklif gelirse, kendi karakterime uygun olursa oynarım. Artık zamanı geldi."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >