Alman şirkete satılan Kamil Koç'ta köklü değişiklikler: Numarasız koltuk dönemi başlayacak

İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı
İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı

Türkiye'nin en köklü otobüs taşımacılığı firmalarından Kamil Koç'un Alman Flixbus'a satıldı. Alman şirket, taşımacılıkta köklü değişiklere gidiyor.Muavin, host,hostes ve ikram gibi hizmetler olmayacak. Aynı zamanda bilet satışında alışılmış bir uygulama olan koltuk numarasına göre satış tarih oluyor. Yolcular biletlerini numarasız olarak alacak. Bununla birlikte servis imkanı kaldırılıyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin dev otobüs taşımacılığı Kamil Koç Almanya merkezli Flixmobility GmbH'ye satılmıştı. Bununla birlikte yeni sahibi otobüs taşımacılığının tüm sistemi kökten değiştirme kararı aldı.

Avrupa ve ABD'de Flixbus adıyla hizmet veren ve milyonlarca yolcu taşıyan şirket, yoğun olan otobüs hatlarında muavin, host, hostes uygulamasını kaldırdı.

Diğer firmalarda aynı sisteme geçecek

Firma, bu uygulamayı tüm Türkiye geneline yaymaya hazırlanıyor. 'Uygun fiyatlı' taşımacılık konusunda öne çıkan firma, Avrupa ve Amerika’da uyguladığı sistemi bu şekilde Türkiye’ye getirmiş oldu. Bu kapsamda diğer otobüs firmaları da, maliyetlerle rekabet edebilmek için aynı sistemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Biletler numarasız satılacak

Daha fazla yolcu taşımak için uzun araçları tercih eden firma aynı zamanda 2+1 otobüsleri de kaldırıyor. Artık tüm mesafelerde 54 kişilik araçlarla yolcu taşıyacak. Firmanın otobüs taşımacılığında gelecek dönemdeki bir diğer uygulaması da, ‘numarasız bilet’ satmak olacak. Otobüsteki koltuk sayısına göre bilet satacak firma, servis uygulamasını da kaldıracak.

Ne olmuştu?

  • Rekabet Kurumu Kamil Koç firmasının Flixmobility GmbH'ye devrini onayladı. Bundan sonra Kamil Koç Avrupa'nın en büyük otobüs filosuna katılmış oldu.
  • Türkiye'nin ilk otobüs firması Kamil Koç bir kez daha resmen el değiştirdi. 1000 araçlık filosu bulunan ve 2013 yılında sermaye şirketi Actera Group’a satılan Kamil Koç’un Flixmobility GMBG’ye devri için Rekabet Kurumu’na başvuru yapılmıştı. Rekabet Kurumu ise başvuruyu inceledi, devirde herhangi bir sorun olmadığını açıklayarak şirketin Flixmobility GmbH'ye devrini onayladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >