Almanya'da aşırı sağcı gruplar 25 bin kişilik ölüm listesi yapmış

Kayıtların 2011 yılından bu yana sürdürülen polis baskını ve tutuklamalar sırasında ele geçirildiği ortaya çıktı.
Kayıtların 2011 yılından bu yana sürdürülen polis baskını ve tutuklamalar sırasında ele geçirildiği ortaya çıktı.

Almanya'da aşırı sağcı grupların telefon numaraları ve adresleriyle birlikte binlerce kişiyi kapsayan "düşman listeleri" oluşturdukları belirlendi. Kayıtların 2011 yılından bu yana sürdürülen polis baskını ve tutuklamalar sırasında ele geçirildiği kaydedildi.

Almanya'da aşırı sağcı grupların telefon numaraları ve adresleriyle birlikte binlerce kişiyi kapsayan "düşman listeleri" oluşturdukları ortaya çıktı.

Aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü hakkında yürütülen soruşturmada 2011 yılı sonuna kadar 10 bin verilik listeye ulaşıldığı, en kalabalık listenin ise geçen yıl "Nordkreuz" adlı aşırı sağcı grup hakkında yürütülen soruşturmada ele geçirildiği, aşırı sağcı terör zanlısı Alman ordu mensubu Franco A. ile iki suç ortağı hakkında başlatılan soruşturmada da 32 kişilik "düşman listesi"ne ulaşıldığı kaydedildi. Toplamda 25 bini aşkın kişinin "düşman listeleri"nde yer aldığı tespit edildi.

İlginizi çekebilirNeo Nazi davasında karar çıktı: Hayatta kalan son terörist ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Listedeki kişilere bilgilendirme yapılmadı

Alman 'Yazıişleri Ağı'na bağlı gazetelerde yayımlanan ve hükümetin Sol Parti'nin soru önergesine verdiği yanıta dayandırılan haberde, "Federal Emniyet Teşkilatı'nın (BKA) NSU soruşturması kapsamında 2011 yılında ilgili eyalet emniyet teşkilatlarına adres listeleriyle ilgili bilgi verdiği" belirtilmesine karşın, eyalet emniyet teşkilatlarının 2017 yılında sadece üç kişiyi listede adının geçtiği yönünde bilgilendirdiği de ortaya çıktı.

'Nordkreuz' soruşturmasında da Federal Emniyet Teşkilatı'nın ilgili eyaletlerin yetkili birimlerini bilgilendirdiği, ancak "tehlike değerlendirmesi sonucu listedeki kişilere bilgilendirme yapılmadığı" kaydedildi.