Almanya’da kurt katilini bulana 10 bin Euro ödül verilecek

Arşiv
Arşiv

Almanya'da silahla vurularak öldürülen bir kurt, karnına beton ağırlık bağlanıp göle atıldı, hayvan koruma örgütleri ayağa kalktı. Kurdu öldüren kişiyi bulana 10 bin euro ödül verilecek.

Almanya’da silahla bir kurdun vurularak öldürülmesi Almanya’da sert tepkiye neden oldu. Alman Kurtları Koruma Derneği, Saksonya eyaletinde bir kurt katilinin yakalanmasını sağlamak için 10 bin euro ödül verileceğini açıkladı.

Almanya'nın Bautzen kenti yakınlarındaki bir gölde 10 Haziran'da ölü bir kurt bulunmuştu. Berlin'deki bir doğal hayatı koruma enstitüsünde yapılan inceleme sonucunda, 1 yaşındaki dişi kurdun göğsünden vurularak öldürüldüğü, ardından bir iple karnına beton ağırlık bağlanarak göle atıldığı belirlenmişti.

"Canavar olan kurt değil insan"

Kurtları Koruma Derneği Başkanı Brigitte Sommer, "Bu olay, canavar olanın kurt değil, insan olduğunu bir kez daha kanıtladı" açıklamasını yaptı. Sommer, konan para ödülünün herhangi bir bilgiye sahip kişilerin 'dilini çözeceğini' umduklarını söyledi.

Kurtlar hem Avrupa Birliği hem de Alman yasaları tarafından koruma altında bulunuyor ve öldürülmeleri suç teşkil ediyor. Bautzen yerel yönetimi, kurdun öldürülmesinin bir suç olduğunu açıklarken, Saksonya Eyalet Kriminal Dairesi de soruşturma başlattı.

Kurt öldürene 5 yıla varan hapis cezası

Alman yasalarına göre, yabani bir kurdu öldüren kişi binlerce euro para cezasına, hatta belli durumlarda 5 yıla varan hapis cezalarına çarptırılabiliyor.

Ülke genelinde 370 kurt bulunuyor

  • Yaklaşık 150 yıl boyunca Alman topraklarında görülmeyen kurtlar, 2000 yılından itibaren tekrar Almanya'da yaşamaya başladı. Federal makamların elindeki verilere göre, ülkede 60 sürü, 16 çift ve iki de tek başına kurt yaşıyor. 2017 verilerine göre, Almanya'daki toplam kurt sayısının 370 olduğu tahmin ediliyor. Ülkede soyları tükenme tehlikesi bulunan hayvanlar listesinde bulunan kurtlara yönelik bir dizi koruma önlemleri var.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >