Almanya'da stajyer avukatlara başörtüsü yasağı

Arşiv
Arşiv

Almanya'da bazı eyaletlerde uygulanan kanuna göre stajyer avukatlar dinleyici kısmında başörtülü oturabiliyor ancak temsil noktasında başörtüsünün çıkarılması isteniyor. Alman Anayasa Mahkemesi ise tartışma yaratan bir karara imza attı. Başörtüsüyle savunma yapmak isteyen Müslüman bir avukatın yasağa ettiği itiraz reddedildi.

Almanya Anayasa Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, stajyer avukatın mahkemeyi temsil noktasında başörtülü olamayacağı yasağını haklı buldu.

Yapılan itirazın reddedildiği belirtilen mahkemenin kararında, yasağın, staj kapsamında dünya görüşü ve dini açıdan tarafsız bir davranış sergilenmesi yükümlülüğüyle ilişkili bulunduğu, bu nedenle söz konusu yasağın meşru olduğu ifade edildi.

Buna göre, Fas kökenli stajyer avukat mahkeme salonunda dinleyici kısmında başörtülü oturabilecek, ancak temsil noktasında görevli olduğunda başörtüsünü çıkarması gerekecek.

16 eyaleti bulunan Almanya'da aynı yasak Kuzey Ren Vestfalya, Baden-Württemberg ve Berlin'de de uygulanıyor.

Almanya İslam Konseyi Başkanı (IR) Burhan Kesici, Facebook'tan yaptığı açıklamada, kararı eleştirerek, "Başörtüsü yasakları, yanlış sinyaldir ve kadınları toplumdan dışlar. Başınızın üstünde ne olduğu önemli değil, aksine içinde ne olduğu önemlidir." ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >