Almanya'nın ağır bürokrasisinden kaçıyorlar: Özlem Türeci ve Uğur Şahin BioNTech'i taşıyor

Özlem Türeci, Uğur Şahin
Özlem Türeci, Uğur Şahin

Almanya'nın önde gelen basın kuruluşlarından Bild'de Berlin yönetimini ve ülkedeki bürokrasiyi eleştiren bir haber yer aldı. Son yıllarda birçok şirketin araştırma ve geliştirme süreçlerindeki yavaşlık ve bürokratik engeller yüzünden Almanya'dan çıktığı öne sürüldü. Bu şirketlerden biri de ilk koronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci, şirketleri BioNTech'i Almanya'dan taşıma kararı aldı.

Bild'in haberine konu olan son şirket koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech oldu. Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in mRNA çalışmaları yapan şirketi BioNTech, ilk COVID-19 aşısını geliştirerek dünya çapında bir markaya dönüşmüştü.

İngiltere'ye taşınacaklar

Almanya’da tıp dünyasının en önemli ödüllerinden kabul edilen "Paul-Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022'yi de alan çift şirketin faaliyetlerini İngiltere'ye taşıma kararı aldı. İngiltere'de ilaç geliştiren şirketler ve yetkililer arasında daha yakın bir ilişki olduğu böylece sorunların daha hızlı aşıldığı belirtiliyor.

Konuya ilişkin konuşan Prof. Dr. Türeci, "Avrupa'da biyoteknoloji ekosistemlerinin teşviki ve ilgili yönetmelikler ve yönergeler için ve araştırmanın finansmanıyla bunun uygulamaya daha hızlı dönüştürülmesi" gibi sebeplerin kararlarında etkili olduğunu söyledi.

Başka şirketler de taşınacak

Bayer gibi medikal devlerin de ilaç sanayilerini ABD ve Çin gibi ülkelere taşımayı düşündüğü belirtildi. Kimya devi BASF'ın da Çin'de yeni bir fabrika inşa ettiği ve Ludwigshafen'da yaklaşık 40 bin işçinin tehlikede olduğuna işaret edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >