Altın söylentisini duyan defineciler tepeyi delik deşik etti

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'ndeki tepeler
Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'ndeki tepeler

Yıllar önce komşu köyler ile haberleşmek amacıyla ateş yakılan ve dumanla haberleşme yapılan Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'ndeki tepe defineciler tarafından delik deşik edildi. Altın olduğu söylentisi kulaktan kulağa yayılınca tepe adete köstebek yuvasına döndü. Üstelik burada sadece Türkiye'den defineciler değil Avrupa'dan gelenler de kazı yapmaya çalışıyor. Mahalle sakinleri diken üstünde tepeye zarar verilmemesi için zaman zaman nöbet tutuyor.

Bismil ilçesine bağlı kırsal Gültepe Mahallesi sakinleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşmanın yanı sıra yıllar önce komşu köylerle olağanüstü durumlarda ateşle haberleşmek için kullanılan tepeyi, definecilerden korumakla uğraşıyor. Çevre köylerin de hemen hepsinde bulunan tepe, altın olduğu dedikodusunun ardından 10 yıldır definecilerin hedefi haline gelmiş durumda. Mahalle sakinleri, özellikle kış aylarında ve yağmur yağdıktan sonra gelen definecilerden tepeyi korumak için zaman zaman nöbet tutarken, gençler ise sık sık tepeye çıkarak birilerinin olup olmadığını kontrol ediyor. Köstebek yuvasını andıran çukurların oluştuğu ve aşağısında bulunan toprak evin de tahrip edildiği alanla ilgili yetkilerden yardım talep eden mahalle sakinleri, tepeye bekçi görevlendirilmesini istiyor.

Altın söylentisi duyunca tepenin her yerini deliş ettiler
Altın söylentisi duyunca tepenin her yerini deliş ettiler

Yağmurdan sonra geliyorlar

Definecilerin yağmur yağdıktan sonra geldiğini belirten mahalle sakinlerinden İntizam Yağız (41), "Bu tepenin tarihi çok eski. Bizim dedelerimiz zamanından beri bu tepe var. Bu tepenin köylüler arası işaretleşme aracı olarak kullanıldığını biliyoruz. Çevredeki tepeler hepsi birbirine bakıyor. Herhangi olağanüstü bir durumda ateşle işaretleşme amacıyla kullanıyorlarmış. Defineciler bayağı kazı yapmışlar. Avrupa'dan da bir kadın gelmişti. Yanına da birkaç defineci almıştı. Biz de duyar duymaz jandarmaya haber verdik. Onlar da kaçıp gitti. Tepenin aşağısında da baya çukur var. Tahrip olmuş durumda. Definecileri gördüğümüz zaman jandarmaya bildiriyoruz. Kaçıp gidiyorlar. Burası tarihi bir yer. Biz bu tepenin güvenliğinin sağlanması için en azından bir bekçi konulmasını istiyoruz" dedi.

Tepenin tarihi çok eski, manzarası ile görenleri hayran bırakıyor
Tepenin tarihi çok eski, manzarası ile görenleri hayran bırakıyor

Tepeyi evi yakın olanlar koruyor

Mahalle sakinlerinden Sait Şimşek de (45), gelen definecilerin 'altın var' dedikoduları üzerine buraya geldiklerini ifade ederek, "Geldikleri zaman biz jandarmaya bildiriyoruz zaten. Burası tarihi bir yapıdır. Bozulsun istemiyoruz. Yetkililerden gerekirse 1 ya da 2 bekçi tutmalarını istiyoruz. Tepeye evi yakın olanlar zaten tepeyi koruyor. Bir nevi bekçiliğini yapıyoruz" diye konuştu.

Definecilerin açtığı çukurlardan biri
Definecilerin açtığı çukurlardan biri

Bu tepe bizim en büyük miraslardan

Tepeyi definecilerden dolayı sürekli kontrol ettiğini anlatan Mehmet Emin Şimşek (18), "Genelde arkadaşlarla toplanıp tepede kimse var mı yok mu diye bakıyoruz. Bazen bazı kişiler gelip tepeyi kazıp define aramaya çalışıyor. Biz de elimizden geldiğince bu tepeyi korumaya çalışıyoruz. Bu tepe bize en büyük miraslardan biridir" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >