Hastalık hastalığı 'Hipokondriyazis sendromu' belirtileri

Toplum tarafından hafife alınsa da, psikolojik hastalıklar beraberinde çok sayıda problemi getirebilir.
Toplum tarafından hafife alınsa da, psikolojik hastalıklar beraberinde çok sayıda problemi getirebilir.

Aman dikkat! Bu belirtiler varsa, siz de hastalık hastası olabilirsiniz. 'Hipokondriyazis', yani 'Hastalık hastalığı' illetini başınıza gelmeden bilemezsiniz. Toplum ağzında “hastalık hastası” söz öbeğini mecaz anlamda sık sık duyarsınız; ancak bizim sözünü ettiğimiz durum epey riskli.

Hastalık hastalığı; herhangi bir hastalığı olmadığı halde, kişinin şiddetli ve ciddi bir hastalığı olduğuna en az 6 ay süreyle inanması ve bu konuda yoğun bir korkuyaşamasıdır. Anlayacağınız toplum ağzında basite indirgense de, oldukça ciddi bir hastalıktır ki; insanı ölüme dahi götürür.

Hastalık hastalığı 'Hipokondriyazis Sendromu' belirtileri nelerdir?

Profesyonel bir destek şart!

                  
                  
                  
                  
                  Bu hastalıklarda profesyonel bir destek alınması zorunludur; aksi halde durum tehlikeyle sonuçlanabilir. Psikolojik bir hastalık olan hastalık hastalığı, yine bir psikiyatri tarafından profesyonelce çözülmelidir.
Profesyonel bir destek şart! Bu hastalıklarda profesyonel bir destek alınması zorunludur; aksi halde durum tehlikeyle sonuçlanabilir. Psikolojik bir hastalık olan hastalık hastalığı, yine bir psikiyatri tarafından profesyonelce çözülmelidir.
Destek gerekli

                  
                  
                  
                  
                  Özellikle aile desteği çok önemli; bunun dışında sosyal çevresi ve iş yaşamı da oldukça önem arz ediyor.
Destek gerekli Özellikle aile desteği çok önemli; bunun dışında sosyal çevresi ve iş yaşamı da oldukça önem arz ediyor.
İşleri zor!

                  
                  
                  
                  
                  Anlayacağınız işleri oldukça zor; hastalık arama telaşı, onların sosyal hayatını ve psikolojilerini oldukça olumsuz etkiler. Sürekli huzursuz ve gergindirler.
İşleri zor! Anlayacağınız işleri oldukça zor; hastalık arama telaşı, onların sosyal hayatını ve psikolojilerini oldukça olumsuz etkiler. Sürekli huzursuz ve gergindirler.
Doktor beğenmezler

                  
                  
                  
                  
                  Doktora gidip bir sorun olmadığını öğrendiklerinde; tahlillerin karıştığını, doktorun bir şeyden anlamadığını ve ısrarla hasta olduklarını iddia ederler.
Doktor beğenmezler Doktora gidip bir sorun olmadığını öğrendiklerinde; tahlillerin karıştığını, doktorun bir şeyden anlamadığını ve ısrarla hasta olduklarını iddia ederler.
Doktor doktor gezerler

                  
                  
                  
                  
                  Bu hastalar doktorların verdiği güvence karşısında kısa bir süre de olsa inanmış taklidi yapar; ardından başka doktorları gezmeye devam ederler.
Doktor doktor gezerler Bu hastalar doktorların verdiği güvence karşısında kısa bir süre de olsa inanmış taklidi yapar; ardından başka doktorları gezmeye devam ederler.
Çocuklarına da aynısını yaparlar

                  
                  
                  
                  Çocukları konusunda da oldukça hasta olan bu kişiler, çocuklar hasta olmasa bile sık sık doktora götürüp bazı hastalıklardan şüphelendiklerini söylerler.
Çocuklarına da aynısını yaparlar Çocukları konusunda da oldukça hasta olan bu kişiler, çocuklar hasta olmasa bile sık sık doktora götürüp bazı hastalıklardan şüphelendiklerini söylerler.
Psikiyatriyi bile inandırırlar

                  
                  
                  
                  
                  Çevrelerinde bu durumu fark edenlerin ısrarıyla gittikleri psikologlara bile ısrarla fiziksel bir sorunu olduklarını anlatmaya, onları bu duruma ikna etmeye çalışırlar.
Psikiyatriyi bile inandırırlar Çevrelerinde bu durumu fark edenlerin ısrarıyla gittikleri psikologlara bile ısrarla fiziksel bir sorunu olduklarını anlatmaya, onları bu duruma ikna etmeye çalışırlar.
Bedenlerini sık sık kontrol ederler

                  
                  
                  
                  
                  Neredeyse her dakika elleri bedenlerindedir; vücutlarını kontrol altına almaya çalışırlar. Boyunlarında, bacaklarında, kollarında vücutlarının her yerinde bir kütle ararlar.
Bedenlerini sık sık kontrol ederler Neredeyse her dakika elleri bedenlerindedir; vücutlarını kontrol altına almaya çalışırlar. Boyunlarında, bacaklarında, kollarında vücutlarının her yerinde bir kütle ararlar.
Sık sık nabız yoklayıp tansiyon ölçerler

                  
                  
                  
                  
                  Evlerinde tansiyon aleti yoksa, mahallenin eczacısıyla ahbap oluverirler. Ne yapar ne eder, bir tansiyon aleti alırlar; sabah akşam tansiyonlarını ölçerler. Bazıları tansiyon ölçümü için uykusundan dahi uyanır.
Sık sık nabız yoklayıp tansiyon ölçerler Evlerinde tansiyon aleti yoksa, mahallenin eczacısıyla ahbap oluverirler. Ne yapar ne eder, bir tansiyon aleti alırlar; sabah akşam tansiyonlarını ölçerler. Bazıları tansiyon ölçümü için uykusundan dahi uyanır.
İnternette gezinen felaket tellallarını bulduk!

                  
                  
                  
                  
                  İnternette bir hastalık araştırması yaparken, grip sonucunu bile kansere bağlayan felaket tellalları yüzünden mi başlıyor bu hastalık; yoksa hastaların ta kendisi mi bu felaket tellallığını yapıyor bilinmez.
İnternette gezinen felaket tellallarını bulduk! İnternette bir hastalık araştırması yaparken, grip sonucunu bile kansere bağlayan felaket tellalları yüzünden mi başlıyor bu hastalık; yoksa hastaların ta kendisi mi bu felaket tellallığını yapıyor bilinmez.
Bütün hastalıkları araştırıp kendilerine yorarlar

                  
                  
                  
                  
                  İnterneti farklı amaçta kullanan bir grup daha bulduk; hastalık hastaları. Öksürseler, Google'a soruyorlar.
Bütün hastalıkları araştırıp kendilerine yorarlar İnterneti farklı amaçta kullanan bir grup daha bulduk; hastalık hastaları. Öksürseler, Google'a soruyorlar.
Onları inandırmazsınız

                  
                  
                  
                  
                  Eğer onlar herhangi bir hastalığa yakalandıklarına inanırlarsa, onları bu durumun aksine inandırmak imkansızdır.
Onları inandırmazsınız Eğer onlar herhangi bir hastalığa yakalandıklarına inanırlarsa, onları bu durumun aksine inandırmak imkansızdır.
İşleri güçleri hastalıktır

                  
                  
                  
                  
                  Hastalık hastalığına yakalanan kişiler günlük, sosyal ve özel hayatlarında, sürekli hastalıklardan söz ederler.
İşleri güçleri hastalıktır Hastalık hastalığına yakalanan kişiler günlük, sosyal ve özel hayatlarında, sürekli hastalıklardan söz ederler.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >