Amazon'dan çevrim içi eczane: Uygulama ABD'de hayata geçti

Arşiv
Arşiv

ABD'li e-ticaret sitesi Amazon "çevrim içi eczane" uygulamasına geçiyor. Sigorta ve reçete bilgilerinin kolaylıkla yönetilebileceği sistemde ABD'liler evden çıkmadan ilaçlarını bilgisayardan veya mobil uygulamadan satın alabilecek.

ABD'li e-ticaret devi Amazon, ABD'de reçeteli ilaçların satın alınabileceği çevrim içi eczane hizmeti sunmaya başladı.

Şirketten yapılan açıklamada, müşterilerin reçeteli ilaçlarını evden çıkmadan güvenilir bir şekilde Amazon'dan alabileceği belirtildi.

Amazon Eczane'de müşteriler eczane işlemlerinin tamamını masaüstü veya mobil cihazlarıyla yapabiliyor
Amazon Eczane'de müşteriler eczane işlemlerinin tamamını masaüstü veya mobil cihazlarıyla yapabiliyor

Sigorta ve reçeteler kolaylıkla yönetilecek

Bu kapsamda, müşterilerin oluşturdukları profil üzerinden güvenli bir şekilde sigorta bilgilerini ekleyebileceği, reçetelerini yönetebileceği ve ödeme seçeneklerini belirleyebileceği kaydedildi.

Açıklamada, ilaçları alabilmek için lisanslı sağlık hizmeti merkezinden reçete gerektiği vurgulanarak, sipariş edilen ilaçların müşterilerin tercih ettiği adrese ambalajlı bir şekilde teslim edileceği aktarıldı.

Çeşitli kampanyalar oluşturuldu

Amazon Prime üyelerine iki günde ücretsiz teslimat hakkı sağlanacağı belirtilen açıklamada, Prime üyelerinin sigortasız ödemelerde yüzde 80'e varan indirim kazanacağı bildirildi.

Amazon ile rekabet etmek zorunda kalan zincir eczanelerin hisselerinde düşüş görüldü
Amazon ile rekabet etmek zorunda kalan zincir eczanelerin hisselerinde düşüş görüldü

Eczane zincirlerinin işi zorlaşacak

ABD basınında yer alan haberlerde Amazon'un eczane hizmetinin ülkenin büyük eczane zincirlerinden Walgreens ve CVS ile arasındaki rekabeti artıracağı kaydedildi. Söz konusu eczane hizmetinin ilaç satın alırken müşterilere fiyat karşılaştırması yapabilme olanağı sağladığı belirtildi.

Uygulama Amazon'un hisselerine olumlu etki yaptı

Açıklamanın ardından Amazon'un New York borsasında işlem gören hisselerinde yukarı yönlü bir hareket görülürken, ABD'li eczane zincirlerinin hisselerinde kayıplar yaşandı.

Ülkenin en büyük eczane zinciri olan CVS'in hisseleri yüzde 7'nin üzerinde düşüş gösterirken, Walgreens'in hisseleri yüzde 9'un üzerinde değer kaybetti.

  • Amazon'un çevrimiçi eczane girişiminin ilk adımı 2018'de internet eczanesi PillPack'i 750 milyon dolara satın almasıyla atılmıştı.