Ameliyattan korktuğu için 30 yıldır vücudundaki kitleyle yaşıyor

İbrahim Çetinkaya
İbrahim Çetinkaya

Batman’ın Kozluk ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki İbrahim Çetinkaya, korktuğu için doktorların önerdiği ameliyatı yaptırmayıp 30 yıldır boynunda aşırı derecede büyüyen kitleyle yaşıyor.

Bundan tam 30 yıl önce gittiği hastanede boğazında bulunan ve hızla büyümeye başlayan halk dilinde guatr denilen tiroit bezinin alınması gerektiğini öğrenen İbrahim Çetinkaya adlı bir vatandaş, doktorların ameliyat kararını korktuğu için kabul etmedi.

İbrahim Çetinkaya
İbrahim Çetinkaya

Çetinkaya, “Ölmekten korktuğum için doktorların bana önerdiği ameliyatı yaptırmak istemedim. 18 çocuğum var. Bana bir şey olsaydı çocuklarımı kim büyütecekti. Ben 30 yıl önce guatrın büyümesi üzerinde hastaneye başvurdum, doktorlar ameliyat olamam gerektiğini söylediler. Çevrede ameliyatta boynumda bulunan ses tellerime zarar gelebileceği ve hatta boynumdaki damarlardan birinin kesilmesi durumunda ölebileceğimi söyleyenler oldu. Bende bana bir şey olmasından korktuğum için ameliyat olmayı kabul etmedim" diyor.

Hanifi Çetinkaya ve İbrahim Çetinkaya
Hanifi Çetinkaya ve İbrahim Çetinkaya


Büyük hastanelerde de yapılan ameliyat teklifini ağabeyinin kabul etmediğini söyleyen İbrahim Çetinkaya’nın kardeşi Hanifi Çetinkaya, "Bizim ve doktorların tüm ikna çabalarına rağmen ağabeyim ameliyattan korktuğu için bir türlü boynundaki kitleyi aldırmadı. Zaman zaman rahatsızlık duyduğunu belirtiyor ancak yine de ameliyat olmak istemiyor” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >