‘Among Us’ oyuncuları spam saldırısına uğradı

Arşiv
Arşiv

Popüler bir polisiye sosyal tahmin oyunu olan Among Us’ın geliştiricisi InnerSloth, online oyunlar sırasında oyuncularını etkileyen bir siber saldırı ile mücadele etmek zorunda kaldı. Siber güvenlik uzmanları, oyun içi sohbetlerde oyuncuları spam bombardımanına tutan saldırıyı mercek altına aldı.

Sohbetlerinde oyun katılımcılarına spam mesajlar atan “Eric Loris” adı altındaki hesap, oyunculardan Youtube kanalına abone olmalarını istedi. Bazı mesajlar, abone olmadıkları takdirde cihazlarının ele geçirileceği konusunda oyuncuları uyararak tehdit edici bir ton sergiledi. Ayrıca diğer mesajlar, 2020 seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın desteklenmesini de içeriyordu. İncelemeler üzerine, abone olunması istenen Youtube kanalının çeşitli oyunlarla ilgili hileleri ve ihlalleri yayınladığı görüldü.

"Halka açık online oyunlara katılmayın"

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in tespitlerine göre oyuncular, Twitter da dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya ortamlarında spam saldırısından şikayet eden ekran görüntüleri paylaştı. InnerSloth sorundan haberdar olur olmaz sorunu araştırmaya ve aynı zamanda durumu çözmek için acil durum sunucusu güncellemesi üzerinde çalışmaya başladı. Oyun stüdyosu, oyuncularına halka açık online oyunlara katılmak yerine güvenebilecekleri kişilerle özel oyunları tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

"Hatayı bulmakta çok zorlandık"

InnerSloth’un geliştiricilerinden Forest Willard, o gece geç saatlerde acil durum güncellemesi yayınlamaya başladı. Ancak yine de süreçteki düzensizliklerden ötürü oyundaki oyuncuların oyunu yeniden başlatması gerekebileceği ile ilgili uyardı. Sonraki bir tweet’te güncellemeyi yayınlamanın neden bu kadar uzun sürdüğünü açıkladı: “Yanlış teşhislerden korktuğum için güncellemeyi hızlı bir şekilde yayınlamadığımızı belirtmek istiyorum. Saldırıya uğramadığınız halde saldırıya uğradığınızı düşünebilirdiniz. Bu hatayı bulmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık, ancak bu bizi çok zorladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >