Ankara'da Bitlis şehitleri için devlet töreni düzenlendi

Devlet erkanı cenaze törenine katıldı
Devlet erkanı cenaze törenine katıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve 10 askerin Türk bayrağına sarılı naaşı, devlet töreni için Elazığ'dan Ankara'ya uğurlandı. Şehitler için Ankara'da devlet töreni düzenlendi.

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere dün saat 13.55'te kalkış yapan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait olan ve 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ile beraberindeki askerleri taşıyan, 'Cougar' tipi helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesildi. Arama çalışmaları sonucu helikopterin, Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyü yakınlarında kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Helikopterdeki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (49), Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (36), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (34), Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu (40), Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz, Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (29), Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül (45), Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci şehit olurken, iki asker de yaralandı.

Ankara'da şehitlerimize veda

Şehit askerler memleketlerinde toprağa verilmeden önce Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla devlet töreni düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve bakanlar da katıldı. Şehitlerin naaşı, Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailelerine taziyede bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailelerine taziyede bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları:

"Şehitlerimizin huzurunda, musalla taşında, ebediyete uğurladığımız, Hakk'a uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda temenni ediyorum ki, rabbim bizleri sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun. Şu anda korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazu ile gerçekten duruşu ile çok çok farklı, mütavazı bir insandı. Yanındaki kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydan gelen elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Tüm aileye, ordumuza, milletimize rabbimden sabırlar diliyorum."