Ankara'da traktör alarmı: Bacağından vurulan sürücünün kim olduğu ortaya çıktı

Başkentte "traktör" alarmı
Başkentte "traktör" alarmı

Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) binasının önüne kadar gelen ve durmayan bir traktöre polislerce ateş açıldı. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Ankara Valiliği, olayın terör boyutunun bulunmadığını bildirdi.

Kızılay'daki trafik kontrol noktasında görevli polisler, Atatürk Bulvarı'nda seyreden plakasız bir traktörün sürücüsüne "dur" ihtarında bulundu.

Polisin uyarısını dikkate almayan traktör sürücüsü, önündeki araçlara çarparak, Çankaya yönüne doğru ilerledi. TBMM'nin Çankaya kapısı önünde polisin uyarı ateşi açması da traktör sürücüsünü durduramadı.

Polis ekiplerinin lastiklerine ateş ettiği traktörün sürücüsü, birçok aracı altına alarak ezdi. Sürücü, Çankaya Caddesi'nde bacağından vurularak etkisiz hale getirildi.

Polisin dur ihtarına uymayan traktör iki aracı ezdi.
Polisin dur ihtarına uymayan traktör iki aracı ezdi.

İsminin Aydın Sakarya olduğu öğrenilen Beypazarı nüfusuna kayıtlı 45 yaşındaki şoför gözaltına alındı.

İsrail büyükelçiliği önünde eylem yapmak istedi

Polisin bacağından vurarak durdurduğu sürücü sağlık müdahalesinin ardından gözaltına alındı.
Polisin bacağından vurarak durdurduğu sürücü sağlık müdahalesinin ardından gözaltına alındı.

Sakarya'nın polise verdiği ilk ifadede, traktörünü İsrail Büyükelçiliği önüne çekip eylem yapmayı planladığını söylediği öğrenildi.

Erdoğan'ın namaz kıldığı camiye silahla girmişti

Traktörün sürücüsü Aydın Sakarya'nın bir dönem öğretmenlik yaptığı öğrenildi.
Traktörün sürücüsü Aydın Sakarya'nın bir dönem öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

Aydın Sakarya, 9 Kasım 2007 günü Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Ankara Başyazıcıoğlu Camisi'ne cuma namazı kıldığı sırada silahla girmeye çalışırken gözaltına alınmıştı.

Sakarya, o dönemde AK Parti’den Ankara İl Genel Meclisi üyesiydi. Sakarya’nın yıllar önce öğretmenlik yaptığı ve bu görevi kendi isteğiyle bıraktığı öğrenildi.

Aydın Sakarya'nın Beypazarı’nda çok sayıda çiftçi mitingi de düzenleyerek akaryakıt ve gübre fiyatlarına yapılan zamları eleştirdiği ortaya çıktı.

Facebook sayfası kaldırılmış

Aydın Sakarya’nın Beypazarı’ndaki bazı yakınları kendisine ait Facebook sayfasında birkaç gündür İsrail’i protesto eden birçok yayın yaptığını ve İsrail Büyükelçiliği’ne giderek orada bir protesto gösterisi yapacağını daha önceden duyurduğunu söyledi.

Sakarya'nın yakınları, olayın olduğu andan itibaren bu sayfanın yayından kaldırılmasının dikkat çekici olduğunu belirtti. Bacağından yaralı Aydın Sakarya, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Valilik: 2007 yılından beri psikolojik tedavi gördüğü anlaşılmıştır

Valilik olayın bir terör saldırısı olmadığını açıkladı
Valilik olayın bir terör saldırısı olmadığını açıkladı

Ankara Valiliği, Başkentte polisin "Dur" ihtarına uymayan plakasız traktörün sürücüsü Aydın Sakarya’nın karıştığı olayla ilgili, bir duyuru yayınladı. Açıklamada,

  • "Olayın faili Aydın Sakarya’nın Beypazarı ilçesinde çiftçilikle uğraştığı ve 2007 yılından bu yana psikolojik tedavi gördüğü anlaşılmıştır" denildi.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"16 Ekim 2018 günü saat 09.30 sularında ilimiz Çankaya ilçesinde seyir hâlindeki traktörün karıştığı mala zarar verme olayıyla ilgili olarak aşağıdaki hususlar tespit olunmuştur:

1. Polisin, durumundan şüphelenerek dur ihtarında bulunduğu traktör sürücüsünün yapılan ikazlara rağmen durmaması sonucu, ekiplerimizle traktör sürücüsü arasında kovalamaca yaşanmış ve söz konusu araç Şehit Ersan Caddesi üzerinde durdurularak kontrol altına alınmıştır.

2. Olayda ilk belirlemelere göre 6 araçta maddi hasar meydana gelmiştir.

3. Olayın failinin Beypazarı ilçesinde çiftçilikle uğraştığı ve 2007 yılından bu yana psikolojik tedavi gördüğü anlaşılmıştır.

4. Sürücünün üzerinde ve traktörde yapılan aramada suç teşkil edecek herhangi bir unsura rastlanmamıştır. Söz konusu olayın terör boyutu bulunmamakta olup konuyla ilgili başlatılan soruşturma devam etmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >