Ankaralı Ressam Selim Güventürk'ten 40. sanat yılı sergisi

sergi
sergi

Ressam Selim Güventürk, 40’ıncı sanat yılında sanat severlerle, İstanbul’da açtığı sergiyle buluşuyor.

Ressam Selim Güventürk, 40’ıncı sanat yılında sanat severlerle İstanbul’da açtığı bir sergiyle buluşuyor. 13 Aralık’ta Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, Sanat 365’in organizasyonuyla açılışı gerçekleştirilecek olan sergi, 27 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Güventürk yıllar boyunca; fırça, spatula gibi ekipmanları kullanmadan yalnızca parmakları ile yaptığı resimlerini, bu sergi sayesinde ziyaretçilerle buluşturacak.

Sergide katılımcıları farklı bir sürpriz de bekliyor; geçtiğimiz günlerde vefat eden Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği ve onun Ayla adını verdiği manevi kızı Koreli Ayla'nın hikayesini resmedildiği tablo Güventürk’ün İstanbul sergisinde yer alacak.

Güventürk duygularını şöyle dile getiriyor: “Maket ve heykelleri ellerimle boyarken keşfettiğim bu tekniği yıllar içinde geliştirerek özgün bir hale dönüştürdüm ve zaman içinde ortaya birbirinden farklı çalışmalar çıktı” diyen Selim Güventürk, bugüne kadar yaklaşık 3.000 eserini çeşitli platformlarda sanat severlerle paylaştı. 1977 yılından bu yana bu tekniği sürekli geliştirerek yağlı boya resimler ortaya koyan sanatçı; doğa, insan davranışları, mitoloji, sevgi ve özgürlük gibi temaları tualine aktarıyor. İnsanların özlediği duyguları tuvaline aktararak sanat yaşamını sürdüren Güventürk, “Kolay anlaşılabilir, olabildiğince sıcak ve ruh taşıyan resimler üretmek için çalışırken, gerçek anlamda seyredilmek için aranan resimleri üretmeyi de amaç edindim. Sanatçının araç olarak, ellerini olduğu kadar, duygularını ve aklını da kullanarak seyirci ile iletişim kurmayı ve duygularını aktarmayı başarması gerekir”

İlk kişisel sergisini Ankara Kasra Sanata Galerisi’nde 1987 yılında açan 65 yaşındaki Güventürk’ün bundan önceki son kişisel sergisi ise 12 Kasım 2017’de Ankara’da Sardunya Resim Atölyesi’nde ziyaretçilerle buluşmuştu.