Jurnal.istAnlaşmalar da işe yaramadı: İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti

Anlaşmalar da işe yaramadı: İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti

İdlib mutabakatının imzalandığı 17 Eylül 2018'den bu yana Esed rejimi ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı 1 milyon 42 bine ulaştı. Büyük bölümü Türkiye sınırı hattına göç eden siviller, açık alanlarda, korunaksız çadırlarda barınıyor.

HABER MASASI AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Anlaşmalar da işe yaramadı: İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti
İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti.
Fotoğraf : Muhammed Abdullah
İdlib mutabakatının imzalandığı 17 Eylül 2018'den bu yana Esed rejimi ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı 1 milyon 42 bine ulaştı. Büyük bölümü Türkiye sınırı hattına göç eden siviller, açık alanlarda, korunaksız çadırlarda barınıyor.
BEĞEN

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın saldırıları neticesinde 17 Eylül 2018'den bu yana 1 milyon 42 bin sivil yerinden edildi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Türkiye ve Rusya, rejim güçlerinin, bu kapsamda başlatılan ateşkes sürecini ihlal eden saldırıları karşısında, söz konusu bölge için ek bir mutabakata varmıştı.

  • 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen rejim, destekçilerinin yardımıyla saldırılarını sürdürdü.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'deki tablo, Suriye'nin geleceği için kritik önem taşıyor. Esed rejiminin saldırılarını ve TSK'nın 12 gözlem noktasının bulunduğu bölgedeki gelişmeleri GZT Editörü @duygu.gokturkk anlattı #Suriye #Rusya #İdlib #savaş

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

1 milyon kişi yerinden edildi

Bölgedeki göç sürecini izleyen ve verilendiren Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre, mutabakatın üzerinden geçen yaklaşık 1 yılda, bölgede yerinden edilen sivillerin sayısı 1 milyon 42 bini buldu.

Saldırıların yoğunlaştığı 2 Şubat'tan bu yana Esed rejimi ve Rusya'nın saldırılarında toplam 13 çadır kent, 30 Sivil Savunma merkezi, 67 sağlık tesisi, 114 okul, 18 pazar yeri, 2 su santrali, 3 elektrik santrali ve 16 fırın hedef alındı.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kış mevsiminin gelmesiyle yeni bir insani felaket olacak. İnsanların çoğu barınaksız." dedi.

Göç eden bir çocuk objektife böyle yansıdı.
Göç eden bir çocuk objektife böyle yansıdı.
AA

Esed rejiminin ve destekçisi Rusya'nın yeni bir askeri operasyon başlatmasından endişe ettiklerini ifade eden Hallac, İdlib'in güney ve güneydoğu kırsalında yer alan Serakib, Maaretinuman ve Eriha gibi büyük yerleşimlere saldırılması durumunda yerinden edilen sivil sayısının 1,5 milyona yükseleceğini belirtti.

"Ölümden kaçmak zorunda kaldık"

Yerinden edilen sivillerden Elma Zeydi de, "Bombardıman ve hava saldırılarından kaçtık. Evimiz üzerimize yıkıldı. Kocam şehit düştü. Çalışıp bize yardım eden bir oğlum vardı. O da şehit oldu. Serakib'teki ölümden kaçmak zorunda kaldık." diye konuştu.

Zeydi, barınmaya çalıştıkları şartları şöyle aktardı:

  • "Toprak, toz, sıcak ve yılanlarla günler çok zorlu geçiyor. Geriye kalan bir oğlum var. Çöplerden demir ve bakır toplayıp geçimimizi sağlıyor. Uçaklar öyle şiddetli ve günler boyunca saldırdı. Yıkılan evimizden eşya çıkarmamız 3 gün sürdü."

Aileler bu çadırlarda yaşama mücadelesi veriyor.
Aileler bu çadırlarda yaşama mücadelesi veriyor.
AA

"Sünger, yastık, battaniyeye, her şeye ihtiyacımız var"

Diğer bir sivil Mezne Hayem de Serakib ilçesinden Türkiye sınırı yakınındaki Kelli köyüne göç ettiklerini söyledi.

Hayem, "Çadırın içi çok sıcak. Zaten çatısı naylon. Yarın kış gelecek ve branda lazım olacak. Halimiz çok kötü. Sünger, yastık, battaniyeye, her şeye ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde göç veren bazı yerleşimler şöyle:

Hama'nın Latamine, Kefrenbude, Kefer Zita ilçeleri, Madik Kalesi beldesi, Haviz, Huveyce, Kahira ve Şeria köyleri, İdlib'in Han Şeyhun, Kefrenbil, Cisr eş Şuğur, Maaretinuman, Eriha, Serakib ilçeleri, Kensafra, Keferruma, Habit, Cercenaz, Ermenaz, Teftenaz beldeleri, Ureynibe, Babolin, Maarhatat, Has, Kefir, Tel Mennis, Hamidiyye, Kefer Secne, Kirisa, Bsida, Bini, Teri, Gadafa ve Maarethırme köyleri.

Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana rejim ve Rusya'nın saldırılarında 219'u kadın, 341'i çocuk, bin 282 sivil öldü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
100 Türk mühendis koronavirüse karşı güçlerini birleştirdi VİDEO / 00:58

100 Türk mühendis koronavirüse karşı güçlerini birleştirdi

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Cumartesi 09:58, 28.03.2020
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.