Anne ve babasını siyanürle zehirleyen genç: Pişman değilim

İzmir'de bir genç anne ve babasını siyanürle zehirledi.
İzmir'de bir genç anne ve babasını siyanürle zehirledi.

İzmir'de üniversite kimya bölümü öğrencisi bir gencin internetten siparişle aldığı siyanürü ailesine "şerbet" diye içirmesi sonucu anne ve babası hayatını kaybetti, iki kardeşi ve kendisi hastaneye kaldırıldı. Gencin psikolog eşliğinde alınan ifadesine göre, pişman olmadığı belirtildi.

Birçok endüstri alanında kullanılan siyanür, içerdiği bileşikler nedeniyle insan vücudunda bir zehre dönüşüyor.Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, deney yapmak için internetten siparişle potasyum siyanür aldı. Bu aldığı siyanürle de anne ve babasını zehirleyerek öldürdü.

Detaylar ortaya çıktı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya bölümü birinci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Mahmut Can Kalkan'ın anne ve babasını siyanürlü şerbet yapıp içirerek öldürmesi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Şizofreni teşhisi konulan ve tutuklanarak cezaevine gönderilen Kalkan son bir ayda anne, babası ve kardeşlerine her gün limonata ve kokteyl yapıp tadına bakmalarını istemiş.

Cinayetten bir ay öncesine kadar anne, babasına ve kardeşlerine çok iyi davranan Kalkan, hazırladığı karışımları sunduktan sonra, 'Hadi bir seferde içelim. Yudumlamak yok" diye de uyardığı ortaya çıktı.

Öldürülen anne baba toprağa verildi.
Öldürülen anne baba toprağa verildi.

Kardeşi şikayetçi oldu

Olaydan sağ kurtulan ailenin ortanca oğlu Emircan Kalkan ifadesinde şunları söyledi:

"Ağabeyim masa saatini eline aldı bize, '1, 2, 3 fondip deyince bardaktakileri hızlı bir şekilde içeceksiniz. dedi. Annem ağabeyime, 'Sen neden içmiyorsun?' diye sorunca 'Ben zaman tutucuyum' diye cevap verdi. Ağabeyim saydı annem ve babam bardaktakileri hızlı bir şekilde içti. Ben içmedim, tükürdüm. O da bana zorla içirmeye çalıştı. Bardaktaki sıvı üzerime döküldü, bir kısmı sol gözüme geldi. Babam 'ne içirdin bize' deyince ağabeyim de zehir olduğunu söyledi ve 'Son 10 dakikanız' dedi. Ardından babam hemen ambulansı aradı ve bize yoğurt yememizi söyledi. Ağabeyimden şikayetçiyim" dedi.

Ödürülen anne babanın bir karesi.
Ödürülen anne babanın bir karesi.

'Polisi arama'

Emircan Kalkan yakınlarına ise annesi Fatma Kalkan'ın son sözlerini anlattı: "Abim siyanürlü karışımları anne ve babama içirdikten sonra '15 dakikanız kaldı. 10 dakikanız kaldı' demeye başladı. Babam bu sırada 112'yi arayarak sağlık ekibi çağırdı. Annem de komşulara haber verdi. Annem daha sonra bana 'Sakın polisi arayarak abini ihbar etme' dedi. Tutuklanan Mahmut Can Kalkan'ın "Pişman mısın?' diye soran hakime, "Hayır pişman değilim. İşim yarım kaldı. Tamamlayamadım" dediği öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >