Antalya Aspendos'ta tiyatro kavgası

Mustafa Erdoğan.
Mustafa Erdoğan.

Anadolu danslarını çağdaş figürlerle birleştiren Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun 2008 yılından beri gösteri alanı olarak kullandığı Antalya Aspendos Arena’nın tahliyesi için dava açıldı. Davanın, gösteri merkezinin bulunduğu 25 dönümlük arazinin sahibi Hüseyin Avni Aykol’un başvurusu ile açıldığı öğrenildi.

Mustafa Erdoğan’ın kurduğu Anadolu Ateşi Dans Topluluğu davalık oldu. Dans grubunun gösteri alanı olarak kullandığı Antalya Aspendos Arena’dan tahliyesi için arazinin sahibi Hüseyin Avni Aykol mahkemeye başvurdu.

 Anadolu Ateşi Dans Topluluğu.
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu.

Kira bedeli çok yüksek

Erdoğan’ın avukatı İlkser Akbulut, davayla ilgili şu bilgileri verdi:

  • “Bizden çok yüksek bir kira bedeli talep edildi. O tiyatroyu Anadolu Ateşi yaptırdı. Şu an o tiyatroyu taşımaya kalksanız birkaç milyon, yeniden inşa ettirseniz 10 milyonlar harcamanız gerekir. Buna rağmen karşı taraf tahliye istedi. Biz ise kira bedelinin tespitini istedik. Yani aynı dava içinde karşı dava açtık. Zaten mülk sahibine de son iki yılda 50’şer bin TL ödeme yapmıştık.

  • Araştırmamızda bölgedeki 20 dönümlük arazinin 120 bin TL’ye mülkiyetinin satıldığını tespit ettik. Ama onlar bizden yıllık 150 bin TL, 5 yıllık 750 bin TL istiyor.İsim büyük diye büyük bir kira bedeli talep ediyorlar. Şu an için tahliye söz konusu değil.”

    Anadolu Ateşi dünyayı kendisine hayran bırakıyor
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >