AP seçimleri öncesi 'Müslüman karşıtlığı' sistematik hale geldi

AB üyesi ülkelere ait bayraklar.
AB üyesi ülkelere ait bayraklar.

23-26 Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Müslüman karşıtlığı, sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelere yansıdı.

● Seçimlerden sadece bir hafta önce Avusturya parlamentosu, ilkokullarda başörtüsü yasağını onayladı.

● Yasada, “başın tamamız vurgusu yapılarak ve Yahudilerin kullandığı kipa ile Sihlerin kullandığı patkalar kapsam dışında tutularak Müslümanlara yönelik kurumsal ve sistemli ayrımcılık ortaya kondu.,

● Fransa'da ise Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı.

● Maddeyle okul gezilerinde laikliğin uygulanmasına ilişkin yasal bir boşluğun doldurmasının amaçlandığı savunuldu.

● Danimarka'da da aşırı sağcılar, Kuran'ı Kerim yakarak provokasyon yapmaya çalıştı.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başörtüsünün yasaklandığı düzenlemelerle Müslüman karşıtlığı oya dönüştürülmeye çalışılıyor.

AP seçimleri öncesi Müslüman karşıtlığı sistematik olarak ilerliyor

AB vatandaşları, 23-26 Mayıs'ta sandığa giderek yeni AP üyelerini seçecek. Aşırı sağın giderek güçlendiği kıtada Müslüman karşıtlığı, seçimler öncesi sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelere de yansıdı. Bu değişikliklerle İslamofobi, artık daha fazla hükümet politikalarına etki ederken Müslümanlar da seçim malzemesi haline getirildi.

Avusturya'da aşırı sağ koalisyona karşı gösteri düzenlendi.
Avusturya'da aşırı sağ koalisyona karşı gösteri düzenlendi.

Avusturya'dan tepki çeken adım

Bunun en son örneklerinden biri, aşırı sağcıların iktidarda olduğu Avusturya'da görüldü. Seçimlerden sadece bir hafta önce Avusturya parlamentosu, ilkokullarda başörtüsü yasağını onayladı.

Sağ popülist Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisinin (FPÖ) parlamentodan geçirdiği düzenlemeyle ilkokul öğrencilerine yönelik başın tamamen "dini ya da ideolojik bir kıyafetle" örtünmesi yasaklandı.

Yasada, “başın tamamı vurgusu yapılarak, Yahudilikte kafanın bir kısmını örten “kipa” ve Sih inancına mensup çocukların saçlarını kapatmak için taktığı “patkanın” yasaklanmaması, yasanın Müslümanlara yönelik kurumsal ve sistemli ayrımcılığın en belirgin göstergesi olarak görüldü.

Bulgaristan'daki Türk siyasetçiler, AP'ye girmek için mücadele veriyor.
Bulgaristan'daki Türk siyasetçiler, AP'ye girmek için mücadele veriyor.
  • Müslümanların hedef alındığı düzenlemeyle, 10 yaşına kadar çocukların başörtüsü takmaları yasaklanırken, yasağa aykırı davranan ailelerin 440 avro para ya da iki haftaya kadar hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.

Fransa'da okul gezilerine katılan annelerin başörtüsü takması yasaklandı

Fransa'da ise Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklif ettiği madde, 100 "hayır" oyuna karşı 186 "evet" oyuyla kabul edildi. Yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis'te de onaylanması gereken düzenlemeyle okul gezilerinde laikliğin uygulanmasına ilişkin yasal bir boşluğun doldurmasının amaçlandığı savunuldu.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ise, maddenin Danıştayın kararına aykırı olduğunu ve okul gezilerinin geliştirilmesine ilişkin pratikte birçok sorunu ortaya çıkaracağını söyledi.

  • Bu konuda bir yasanın yanlış olabileceğini ancak bu maddeyi savunanlara saygı duyduğunu belirten Blanquer, okul gezilerinde ebeveynlerin dini semboller taşımaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Fransa Camiler Birliği Başkanı Muhammed Moussaoui de, maddenin din özgürlüğüne aykırı olduğunu vurguladı. Moussaoui, milletvekillerine bu maddeyi kabul etmemeleri ve farklı inançlara sahip vatandaşlara eşit muamele edilmesini sağlama konusunda çağrıda bulundu.

Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakıldı

Danimarka'da da aşırı sağın provokasyonları devam ediyor. Aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, 22 Mart'ta parlamento önünde kılınan cuma namazını protesto için Kur’an-ı Kerim yaktı.

Stram Kurs lideri Rasmus Paludan
Stram Kurs lideri Rasmus Paludan

Paludan, Yeni Zelanda’da camileri hedef alan terör saldırılarını protesto etmek amacıyla Danimarka Parlamentosu önünde cuma namazı kılan Müslümanları provoke etmek istedi.

  • Polisin parlamento önüne yaklaştırmadığı Paludan ve yandaşları, cuma namazının kılındığı meydanın yaklaşık yüz metre yakınında eylemlerini gerçekleştirdi.

Danimarka Halk Partisi Milletvekili aşırı sağcı Martin Henriksen de, cuma namazı kılmak için parlamento önünde toplanan kalabalığı tahrik etti.

Henriksen, cuma namazının kılındığı alanda dolaşarak göstericilere sözlü tacizde bulundu. Danimarka Parlamentosu Başkanı Pia Kjaersgaard da, parlamento önünde cuma namazı kılınmasına karşı olduğunu söyledi.

Danimarka Halk Partisi Milletvekili aşırı sağcı Martin Henriksen (Sağda)
Danimarka Halk Partisi Milletvekili aşırı sağcı Martin Henriksen (Sağda)

Aşırı sağcı Paludan, 14 Nisan'da ise Müslümanların yoğun yaşadığı başkent Kopenhag’ın Nörrebro semtindeki Blaagards Plads Meydanı'nda elinde tuttuğu Kur’an-ı Kerim’i havaya fırlattı.

Paludan’ın yaptığı provokasyon sonrasında olaylar çıktı. Çoğunluğu gençlerden kalabalık polise taş atıp konteynerleri ateşe verirken polis de kalabalığa karşı biber gazı kullandı.

Almanya'da Türk kökenli parti liderine mektuplu tehdit

Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, kendisine posta yoluyla İslamofobik ve tehdit içerikli figürler ile tehdit içerikli bir mektup gönderildiğini açıkladı.

Almanya'nın Köln kentinde gazetecilere açıklamada bulunan Yıldız, kendisine iki hafta önce İslamofobik ve tehdit içerikli mektup gönderildiğini söyledi.

Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız
Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız

Yıldız, "Evime boş yazıcı kovanları geldi. Bir de zarf vardı ve bizim partinin amblemi vardı. Bizim genel merkezden geldiğini düşünerek zarfı açtım, içinde Kabe resmi ve af edersiniz üzerine bir pislik konulmuş. Birde mektup geldi ve içeriğinde 'artık haddinizi aşıyorsunuz, bu ülkede Almanlar söz sahibidir ve haddinizi bilmezseniz biz yapacağımızı biliriz' yazıyordu." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >