Apple CEO'su Tim Cook uyardı: Sakın telefona bunu yapmayın

Apple CEO'su Tim Cook
Apple CEO'su Tim Cook

iOS telefonlarda sadece App Store üzerinden uygulama yüklenebiliyor. Apple'ın bu engeli karşısında kullanıcılar telefonların yazılımını değiştirerek engelini aşabiliyor. Apple CEO'su Tim Cook, resmi olmayan kaynaklardan uygulama indiren kullanıcıları uyararak verilerin çalınma riski olduğunu belirtti. Global Gizlilik Zirvesi etkinliğinde açıklamalarda bulunan Apple CEO'su Cook, "Veri toplayan şirketler, gizlilik politikalarımızı aşabilir ve kendi istekleri dışında kullanıcılarımızı tekrar izleyebilirler." dedi. Tim Cook, kullanıcıları App Store dışından uygulama yüklememeye çağırdı.

Android işletim sistemi her ne kadar resmi mağaza dışından uygulama yüklemeye izin verse de iOS'ta sadece App Store üzerinden uygulama yüklenebiliyor. Bazı kullanıcılar ise telefonların yazılımını değiştirerekApple'ın bu engelini aşabiliyor. Ancak Apple'a göre bu durum, kullanıcılar için oldukça tehlikeli.

"Veri toplayan şirketler, gizlilik politikalarımızı aşabilir"

Apple CEO'su Tim Cook, resmi olmayan kaynaklardan uygulama indiren kullanıcıların dolandırıcıların kurbanı olma riskiyle karşı karşıya olduğunu hatırlattı. ABD'de düzenlenen Global Gizlilik Zirvesi etkinliğinde açıklamalarda bulunan Apple CEO'su şu ifadelere yer verdi:

  • "iPhone'da doğrulanmamış uygulamalara izin vermek zorunda kalırsak, istenmeyen ciddi sonuçlar doğabilir. Böyle bir şeye izin verirsek, veri toplayan şirketler, gizlilik politikalarımızı aşabilir ve kendi istekleri dışında kullanıcılarımızı tekrar izleyebilirler."

AB yasa üzerinde çalışıyor

Apple, uygulama mağazası politikaları üzerinde küresel bir inceleme altında. AB, Apple'ı App Store dışından uygulamaların yüklenmesine izin vermeye zorlayacak bir yasa üzerinde çalışıyor. Apple'ın platformundaki hakimiyetini tehdit edecek ve geliştiricilerden komisyon alma kabiliyetini potansiyel olarak sınırlayacak bu yasa, gelecekte Apple'ın istemediği adımlar atmasına neden olabilir.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >