Apple gelecek ay haber aboneliği servisini duyurabilir

Ücretli abonelik
Ücretli abonelik

Son dönemlerde özellikle iPhone satışlarında beklediğini bulamayan Apple, çözümü farklı alanlara yoğunlaşmakta buluyor. Bunların başında ise - şimdilik - uzun süredir konuşulan ücretli haber servisi yer alıyor.

Apple'ın en önemli gelir kalemlerinden biri servisler. Şirket her ne kadar iPhone, iPad ve Mac satışlarından büyük bir gelir ediyor olsa da aslında asıl parayı 'iCloud' gibi bulutdepolama hizmetlerinden kazanıyor. Son dönemlerde cihaz satışlarında yaşanan gelir kaybı için çözüm de ücretli servislerin ücretli servislerin artırılması olarak görülüyor. Bu noktada uzun süredir konuşulan konulardan biri ise haber odaklı bir abonelik servisi.

gzt

Yarı yarıya bölüşülecek

Apple aslında bu noktada yayıncılara da yeni bir kapıyı aralamış oluyor. Şöyle ki; yayıncılar bu yeni servis sayesinde haber ve gelişmeleri doğrudan okuyuculara aktarabilecekler. Tabii Apple'ın da bundan bir çıkarı olacak. Gelirler aslında App Store'dakine benzer bir şekilde (teşbihte hata olmaz!) Apple ve yayıncılar arasında dağılacak. Şirketin, %50'lik kısmı kendine alacağı diğer %50'lik kısmı ise yayıncılara paylaştıracağı söyleniyor.

Ücretli haber servisinin aylık tutarının 10 dolar olması bekleniyor. Böylece kullanıcılar her ay bu tutarı ödeyerek Apple'ın haber servisi aracılığıyla tüm bilgilere erişebilecek. Merak edilen en önemli detaylardan biri ise servisin ne zaman aktif edileceği. Tahminler, 25 Mart'taki bir etkinlikle servisin hayata geçirileceği yönünde. Ancak şu anda Applecephesinden bu tarihi doğrulayan herhangi bir haber yok.