Apple yine bir adım önde: iPhone'a yüz tanıma sistemi geliyor

 ''10'' çalışanı bulunan şirket için Apple'ın ödediği net rakam açıklanmadı fakat şirkete yakın kaynaklar bu rakamın ''birkaç milyon dolar'' olduğunu ifade ediyor.
''10'' çalışanı bulunan şirket için Apple'ın ödediği net rakam açıklanmadı fakat şirkete yakın kaynaklar bu rakamın ''birkaç milyon dolar'' olduğunu ifade ediyor.

Apple, yeni modellerine yüz tanıma sistemi getirmek için bu alanda uzmanlaşmış bir şirketi satın aldı.

Güvenlik akıllı telefon sektöründe rekabet oluşturan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden herkesin tüm özel bilgilerini depoladığı akıllı telefonlarda ''güvenlik'' anlamında kullanılan teknolojiler bir hayli önem arz ediyor.
Apple, yeni çıkaracağı telefonlarda parmak izi okuyucuyu değiştiriyor
Bildiğimiz üzere ''Samsung'un'' fiyaskoyla sonuçlanan akıllı telefonu Note 7, ''iris tarayıcısı'' kullanarak bu konuda önemli bir adım atmıştı. Fakat telefon piyasadan kaldırıldığı için, Samsung'u bu anlamda ön plana çıkaran teknoloji de hiçe gitmiş oldu. Tabii Samsung, yeni amiral gemilerinde de muhtemelen bu güvenlik teknolojisine yer verecektir.

İşte buna karşılık Apple'dan sürpriz bir hamle geldi. Cupertino merkezli teknoloji devi, yeni nesil güvenlik sağlayabilmek amacıyla ''İsrailli RealFace'' şirketini satın aldı. ''10'' çalışanı bulunan şirket için Apple'ın ödediği net rakam açıklanmadı fakat şirkete yakın kaynaklar bu rakamın ''birkaç milyon dolar'' olduğunu ifade ediyor.

RealFace'in iOS için geliştirdiği ''Pickeez'' uygulamasında yüz tanımlama teknolojisi kullanılıyordu. Bu teknoloji, kullanıcının sosyal medya hesaplarındaki en iyi fotoğrafları seçmesinde yardımcı oluyor. Apple'ın bu şirketi kendi bünyesine katması, iPhone 8'de ''yüz tanıma sistemini'' kullanmak istediği olarak yorumlandı.

Elbette yüz tanıma sistemini ilk uygulayan şirket RealFace değil. Android'in eski sürümlerinde yüz tanıma özelliğiyle kilit ekranı açılabiliyordu. Fakat bu yöntemin çok güvenli olmadığı ve basit yöntemlerle sistemin açığının bulunduğu biliniyor. Apple, yeni yüz tanıma sistemiyle ''hem kolay hem de üst düzey'' bir güvenlik önlemi sağlamak istiyor.