Apple'ın piyasa değeri 12 günde eridi: 532 milyar dolar kaybetti

Arşiv
Arşiv

Dünyanın en değerli özel firması Apple, üst üste 12 işlem günü sonrasında piyasa değerinden 532 milyar dolar (yaklaşık 3,9 trilyon lira) kaybetti.

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, 12 işlem gününde piyasa değerinden 532 milyar dolar (3,9 trilyon TL) kaybetti. Şirket bu kayba rağmen hala dünyanın en değerli özel şirketi olma unvanını koruyor.

Yeni iPhone çıkmaması düşüşü hızlandırdı

  • Şirketin hisseleri yüzde 22,6 düşerken şirketin 2020 ürün lansmanında yeni bir iPhone çıkaramamış olması da düşüşü hızlandırdı.

CNBC'de yer alan habere göre, Bernstein analisti Toni Sacconaghi şirketin yeni ürün lansmanını vasat olarak değerlendirdi.

Sacconaghi şirketin yaratıcı bir ürün sunmamasına rağmen ücretli dijital abonelik hizmetlerine ağırlık vermesi gerektiğini vurgularken Apple + servisinden önümüzdeki günlerde yenilikler beklediğini belirtti.

Hala dünyanın en değerlisi

Apple hisselerinin düşüşünde pandeminin ilk dalgasında aşırı değerlenen teknoloji hisselerinde (Nasdaq) yaşanan düzeltme de etkili.

Apple piyasa değerinden 532 milyar dolar kaybetmesine rağmen şirket Microsoft'un önünde dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip özel firması unvanını koruyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >