Araştırma tartışmalara noktayı koydu: Koronavirüs spor salonlarından yayılır mı?

Arşiv
Arşiv

Bilim insanları, Avrupa genelinde yaptıkları geniş kapsamlı bir çalışmada spor solanlarındaki koronavirüs riskinin oldukça düşük olduğunu ortaya koydu.

İngiltere’de yer alan Sheffield Hallam Üniversitesi’nden araştırmacılar, Eylül ayından bu yana 14 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen 62 milyondan fazla spor salonu faaliyetine ilişkin verileri analiz etti. Sonuçlarda, gerekli hijyen ve sosyal mesafe önlemleri alındığında koronavirüsün bulaşma riskinin son derece düşük olduğu görüldü.

Araştırmacılar, her 100 bin ziyaret başına ortalama 0,78 vaka görüldüğünü ve bunun neredeyse yok denecek kadar düşük bir riski işaret ettiğini söyledi. Çalışmada, market alışverişi yapmanın, dışarıda yemek yemenin ya da kalabalık bir caddede yürümenin spor salonunda egzersiz yapmaktan daha fazla risk taşıdığına dikkat çekildi.

Spor bağışıklığı artırıyor
Spor bağışıklığı artırıyor

"Kapalı tutulması daha zararlı"

Kar amacı gütmeyen EuroActive adlı spor derneği tarafından desteklenen çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Rob Copeland, “Araştırmamızın sonuçları, Avrupa’da bulunan spor salonlarının egzersiz yapmak için oldukça güvenli yerler olduğunu gösteriyor. Koronavirüsün yayılmasını engellemek elbette bizim öncelikli amacımız, ancak bir yandan da insanların sağlıklı kalmaları için onların spor yapmasını sağlamamız gerekiyor. Bununla birlikte fiziksel olarak aktif olmanın COVID-19 enfeksiyonuna ve pandeminin neden olduğu ruhsal çöküntüye karşı koruma sağlayabileceği daha önce birçok kez kanıtlandı. Bu yüzden uzun vadede spor salonlarını kapalı tutmanın topluma olan zararının açık tutmaktan çok daha büyük olacağını düşünüyoruz. Spor salonlarını tamamen açık tutmak, özellikle ikinci dalgayla boğuşan Avrupalıların, toplumsal sağlığı ve refahı için kritik” ifadelerini kullandı.

Gerekli önlemler alındığında risk oranı çok düşük
Gerekli önlemler alındığında risk oranı çok düşük

"Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli"

  • Çalışmanın yazarlarından Alfonso Jimenez ise, “Spor salonlarındaki koronavirüs bulaş riskinin çok düşük olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. COVID-19 pandemisi esnasında bağışıklık sistemini geliştirmek ve güçlendirmek için spor yapmak insan sağlığı için kritik öneme sahip” dedi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >