Artış trendine giren dolar piyasaların açılmasıyla geriledi

Arşiv
Arşiv

Cuma gününü 7,20 liradan kapatan dolar, piyasaların kapalı olduğu hafta sonu 8,47 lirayı gördü. Bugün ise piyasaların açılmasıyla 8.00 liranın altına gerileyen kur, yeni haftaya 7.85 liradan başladı.

20 Mart Cuma gecesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

8 Kasım 2020'de Murat Uysal'ın yerine göreve getirilen Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık aylarında 675 baz puan faiz arttırımı gerçekleştirmişti.

Yeni yılda Ocak ve Şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı.

Piyasaların açılmasıyla dolar düşüşe geçti

  • Dolar, gece yarısı Asya piyasalarında 8,47'yi görürken, TL yüzde 17 değer kaybetti. Türkiye'de piyasaların açılmasıyla 8 liranın altına gerileyen kur, saat 9,40 itibarıyla 7,90'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro 9,44'ten, sterlin ise 11,01'den alıcı buluyor.

"Kesinlikle taviz yok"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir tavizin kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledi. Elvan yaptığı açıklamada, "Makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır" dedi.

Kurlar ilk tepkilerin ardından gevşedi ve dolar kuru 7,82 lira seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 9,30 seviyelerinde seyrediyor.

TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı dün illikit piyasada yüzde 16'yı aştıktan sonra bu sabah itibarıyla yüzde 11.5 seviyesinde. Dolar/TL karar öncesi Cuma günü son işlemlerde 7.2185 seviyesindeydi.

Piyasalarda yoğun hafta

Uzmanlar, küresel piyasalarda COVID-19 salgınına ilişkin gelişmeler, tahvil piyasasının seyri, Fed Başkanı Powell'ın yapacağı konuşmalar ve yarından itibaren yoğunlaşacak veri takviminin takip edileceğini belirterek, yurt içinde ise ekonomi yönetiminin açıklamaları ve siyasi gelişmelerin izleneceğini söyledi.

Bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapacağı açıklamalar ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın Ekonomi Reform Paketi'ne ilişkin paylaşacağı eylem programı da yatırımcıların odağında olacak.