ASELSAN'ın elektrikli otobüsü yollara çıkıyor

ASELSAN'ın Elektrikli otobüsü.

● ASELSAN'ın geliştirdiği elektrikli çekiş sistemlerinin otobüs üreticisi TEMSA'ya adapte edilmesiyle ortaya çıkan 'elektrikli otobüsler' heyecan uyandırmayı başardı.

● TEMSA'nın yurt içinde bulunan bir müşterisi için üreteceği iki araçta kullanılacak olan elektrikli çekiş sistemi, 2020 yılında tamamlanacak trafik tescil işlemi sonrası yollara çıkmış olacak.

● ASELSAN ve TEMSA tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki öğrencilerin kullanımı için geçen yıl üniversiteye bağışlanmıştı.

Elektrikli araçların uzun zamandır hayatımızda. Uzun süredir bir arada olduğumuz bu gerçeklik, son iki yıl içerisinde elektrikli araç satışlarında ve üretiminde meydana gelen 'inanılmaz' artışlarla bambaşka bir noktaya taşındı. Çevreci bakış açısının günden güne yayılması ve daha geniş kitleler tarafından ses bulmasına ilaveten küresel ısınma ve fosil yakıtların azalması gibi insan hayatını ciddi ölçüde etkileyecek etmenler, yeni teknoloji arayışında elektrikli araçların en büyük destekçisi oldu. Bu arzın meydana getirdiği talep sonucunda 2017 yılı içerisinde büyük otomobil üreticisi firmalar elektrikli araçları geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik gelecek planlarını birer birer açıklamaya başladı.

Elektrikli otobüs, ASELSAN'ın 'en özel yatırımları' arasında yer alıyor.
Elektrikli otobüs, ASELSAN'ın 'en özel yatırımları' arasında yer alıyor.

BMW, Volkswagen gibi otomobil sektörünün büyük oyuncularının da dahil olduğu elektrikli dünyası, büyük şirket ve oluşumları da yeni hamleler konusunda teşvik ediyor. Elektrikli araçlar sağladıkları ekonomik ve konforlu ulaşım ile sıfır karbondioksit salımı dolayısıyla başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada merkezi ve yerel yönetimler tarafından çevreci politikalar çerçevesinde desteklenerek yaygınlaştırılıyor. Bu gelişme dolayısıyla birçok otomobil ve ticari araç üreticisi elektrikli araç sistemlerine veya elektrikli araçlarda yer alan kritik teknolojilere yöneliyor.

Elektrikli otobüs, TEMSA'nın 2 farklı müşterisi için geliştirildi.
Elektrikli otobüs, TEMSA'nın 2 farklı müşterisi için geliştirildi.

ASELSAN da askeri alanda edinilen teknolojik birikimi kullanarak elektrikli araçlarda kritik teknoloji olarak nitelendirilen Araç Kontrol ve Yönetim Sistemi, Araç Çekiş Sistemi, Şarj Sistemi, Araç ve Şebeke Entegrasyonu, Batarya Yönetim Sistemi gibi teknolojileri geliştirdi.

ASELSAN'ın elektrikli otobüsü çok sayıda farklı bileşenden oluşuyor.
ASELSAN'ın elektrikli otobüsü çok sayıda farklı bileşenden oluşuyor.

2020 yılı başında tamamlanacak!

Şirketin, otobüs üreticisi TEMSA ile kurduğu iş birliği sonunda da Türk otomotiv sanayisinin ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV ortaya çıktı. Otobüs, 2016 yılında kamuoyuna tanıtıldı. ASELSAN, geçen sürede söz konusu sistemlere ilişkin geliştirme, üretim ve test faaliyetleri sürdürürken, TEMSA da seri üretime hazır 9 metrelik MD9, 12 metrelik Avenue Electron ve Avenue EV olmak üzere 3 ayrı elektrikli modelle bu alandaki çözümlerini çeşitlendirdi.

Tüm bu çalışmalar sonunda, ASELSAN'ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılan yerli elektrikli otobüsler yollara çıkmaya hazırlanıyor. ASELSAN ile TEMSA arasında, yurt içi bir müşterinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 2 aracın elektrikli çekiş sistemlerinin temin edilmesine yönelik sözleşme imzalandı.

Araçların trafik tescillerinin 2020 yılı başında tamamlanması hedefleniyor. Bu gelişme, karbon emisyonunun azaltılması ve Türkiye'nin enerji bağımlılığının düşürülmesi anlamında önem taşıyor. Halen birçok otobüs üreticisi ile geliştirdiği sistemlerinin entegrasyonuna yönelik iş birlikleri sürdüren ASELSAN, gelecek dönemde elektrikli araç sektöründe güvenilir ve önemli bir paydaş olmayı hedefliyor.

ASELSAN ve TEMSA tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki öğrencilerin kullanımı için geçen yıl üniversiteye bağışlanmıştı.