Aşırı soğuğun vurduğu Teksas'ta, hipotermiden ölen çocuğun ailesinden rekor dava

Arşiv
Arşiv

ABD'nin en sıcak eyaletlerinden Teksas uzun yıllardır görülmemiş bir kış yaşıyor. Eyalette donarak ölme ve jeneratör kullanımına bağlı olarak karbonmonoksit zehirlenmeleri artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta hipotermiden öldüğü belirlenen 11 yaşındaki bir çocuğun ailesi ise 'ağır ihmal suçlamasıyla' elektrik şirketine 100 milyon dolarlık dava açtı.

ABD'de dondurucu soğuklar can almaya devam ediyor.

ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan görülmemiş kış fırtınası nedeniyle elektrik ve su kesintileri 3 gündür devam ederken, tüp ve su almak için marketlere akın edenler metrelerce kuyruk oluşturdu.

Eyalete bağlı birçok kentte market ve mağazaların önünde metrelerce kuyruk oluştu. Eyalet sakinleri, su alabilmek için marketlerin yanı sıra parklardaki çeşmelerin başında kovalar ve bidonlarla su kuyruklarında bekledi.


Elektrik kesintilerinin yaşandığı ve yeterli ısınmanın sağlanamadığı Teksas'ta, 11 yaşındaki Cristian Pineda geçtiğimiz hafta hayatını kaybetmişti.

Otopsi uzmanları, Cristian'ın, geçirdiği hipotermi sonucu yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Çocuğun ailesi, elektrik şirketine, "ağır ihmal" suçlamasıyla 100 milyon dolarlık dava açtı.

Ülkede jeneratör kullanımına bağlı karbonmonoksit zehirlenmeleri ile hipotermi vakalarındaki artış dikkat çekiyor.

Öte yandan, BBC'de yer alan habere göre, Teksas'ta su arıtma merkezlerini de etkileyen elektrik kesintileri nedeniyle yaklaşık 7 milyon kişiden musluk suyunu tüketmeden önce kaynatmaları istenmişti.

Ne olmuştu?

  • ABD'de 15 Şubat’tan bu yana kar ve buzlanmanın etkisinde olan eyaletlerde şu ana kadar en az 21 kişi hayatını kaybederken, milyonlarca kişi de elektriksiz kaldı.

ABD'nin Teksas eyaletinde etkisini sürdüren kış fırtınası nedeniyle donma tehlikesi altında bulunan 3 bin 500'den fazla deniz kaplumbağası kurtarılarak koruma altına alındı. ABD'nin en kalabalık ikinci eyaleti Texas, kış fırtınası ile mücadele ediyor. Eyalet genelinde milyonlarca kişi elektriksiz ve susuz kalırken, marketlerin önünde tüp ve su kuyrukları oluştu. Hayvanlar da sert hava koşulları nedeniyle donma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tatil beldesi South Padre Island'da donma tehlikesi bulunan binlerce deniz kaplumbağası gönüllülerin çabalarıyla South Padre Island Kongre Merkezine ve diğer tesislere taşınarak kurtarıldı. Merkez yetkilisi Ed Caum, birkaç gündür devam eden kurtarma operasyonlarında şu ana kadar 3 bin 500'den fazla deniz kaplumbağasının kurtarıldığını belirterek bazılarının ölüm tehlikesinin bulunduğunu vurguladı. Farklı bir soğuk hava dalgasının bölgeye yaklaştığına dikkat çeken Caum, deniz kaplumbağalarını suyla ne zaman buluşabileceklerini bilmediklerini ifade etti.