Asit saldırılarında başı çeken İngiltere'de bir vaka daha: Üç yaşındaki çocuğun yüzüne asit atıldı

Korkunç saldırı İngiltere’nin Worcester kentinde yaşandı.
Korkunç saldırı İngiltere’nin Worcester kentinde yaşandı.

Dünyada en fazla asitli saldırının düzenlendiği İngiltere'de üç yaşındaki bir çocuk annesinin yanında asit saldırısına uğradı. Annesi mağazada alışveriş yaparken bebek arabasında saldırıya uğrayan çocuğun yüzünde ve kollarında ağır yanıklar oluştu.

Korkunç saldırı İngiltere’nin Worcester kentinde yaşandı. Annesi mağazada alışveriş yaparken bebek arabasında saldırıya uğrayan çocuğun yüzünde ve kollarında ağır yanıklar oluştu. Dün öğleden sonra meydana gelen olayla ilgili olarak dört kişi gözaltına alındı.

Olay, son birkaç yıl içinde bu tür saldırıların arttığı ülkede endişeleri artırdı. İngiltere, dünyada en fazla asit saldırısının düzenlendiği ülke olarak biliniyor. Saldırılar, çamaşır suyu ya da internetten satın alınabilen özel sülfirik asit karışımıyla düzenleniyor. Polis yetkilileri, dün çocuğa yapılan saldırının nedeninin bilinmediğini söylüyor.

Dört kişi gözaltına alındı

Adı açıklanmayan anne, saldırının ardından, mağazada çığlıklar atarak yardım istedi. Hastaneye kaldırılan çocuğun hayati tehlikesinin olmadığı açıklandı.

Akşam saatlerinde, Wolverhampton'da saldırıyla bağlantısı olabileceği belirtilen 39 yaşındaki bir kişi yakalandı. Mağazadaki kamera kayıtlarını inceleyen polis, olay anında çocuğun yanında olan 22, 25 ve 26 yaşındaki üç kişiyi daha gözaltına aldı.

Korkunç saldırı Worcester şehrindeki 'Home Bargains' mağazasında gerçekleşti.
Korkunç saldırı Worcester şehrindeki 'Home Bargains' mağazasında gerçekleşti.

Asit saldırılarına karşı kampanya yürüten ASTI adlı uluslararası kuruluşa göre, İngiltere'de sadece 2017'nin ilk yarısında 400'den fazla asit saldırısı meydana geldi.

2016'da ise Londra'da 454 asit saldırısının düzenlendiği açıklandı. Saldırıya uğrayanların yüzde 80'inin kadınlar olduğu belirtliyor. ASTI, saldırıların artmasını aside erişimi engellemeye yönelik sıkı düzenlemelerin olmamasına bağlıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >