Aşk Çeşmesi'nde 1.5 milyon avroluk tartışma: Belediye ile kilise karşı karşıya geldi

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

İtalya'nın başkenti Roma'daki en turistik mekanlardan biri olan Aşk Çeşmesi'ne (Trevi Çeşmesi) atılan bozuk paralar, belediye ile Katolik Kilisesi'ne ait bir yardım kuruluşu arasında büyük gerilime neden oldu.

İtalya'nın başkenti Roma'daki en turistik mekanlardan olan Aşk Çeşmesi'ne atılan bozuk paraları kimin toplayacağına dair Roma Belediyesi ve Katolik Kilisesi arasında tartışma çıktı.

Kenti ziyaret edenlerin geleneksel olarak "hayatlarının aşkını bulma" ve "Roma'ya tekrar gelme" dileğiyle bu çeşmeye attığı bozuk paraların toplam değeri yılda 1.5 milyon euro'ya ulaşıyor.

  • Bu para bugüne kadar Katolik yardım kuruluşu Caritas'a veriliyordu; ancak Roma Belediyesi Nisan ayından itibaren Aşk Çeşmesi'nden çıkarılan parayı, büyük zarar içindeki belediyenin kasasına aktarmayı planlıyor.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, göreve gelmesinden yaklaşık bir yıl sonra 2017'de, bu parayı Caritas'tan alarak belediyeye devretme kararı almıştı; ancak tepkiler üzerine uygulamaya geçilmemiş, karar birkaç kez ertelenmişti.

“Belediye yoksulların parasını kesiyor” suçlaması

İtalyan basını, bu kararın sonunda gelecek Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Bu gelişme tartışmayı yeniden kızıştırırken, Katolik Kilisesi'nin gazetesi Avvenire belediyeyi sert şekilde eleştirdi.

Avvenire'de "Yoksulların parası kesiliyor" başlıklı bir makale yayımlandı ve "Bu karar, en yoksullara verilen hizmetlerin azaltılmasına ya da sonlandırılmasına yol açacak. Kentin sosyal atmosferi üzerinde de yansımaları olacak" denildi.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda ise bu karara tepkilerin yanı sıra destek verenler de oldu.

Karara destek veren sosyal medya kullanıcıları, Caritas'ın en büyük Katolik yardım kuruluşlarından olduğuna dikkat çekerek "Caritas'ın başka gelir kaynakları da var, fakirlerin arkasına saklanmasın", "Roma Belediyesi bu parayı kamu hizmetleri ve sosyal projeler için kullanmalı" gibi mesajlar yazdı.

Öte yandan Roma'nın eski belediye başkanlarından Francesco Rutelli ise, Aşk Çeşmesi'ndeki paraların Caritas'a verilmesi kararının kendi döneminde, 1990'larda alındığını hatırlattı ve "Bu paraların yoksul insanlara sıcak yemek vermek için kullanılması güzel bir uygulama. Bundan daha iyi bir amaç bulmak zor" dedi.

18. yüzyılda yapılan Trevi Çeşmesi, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Çeşmeye bozuk para atma geleneğinin nasıl başladığı net olarak bilinmese de hem çeşmenin hem de bu para atma geleneğinin popülerliğinde sinemanın etkisi büyük.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >