Atalay Filiz için yeni gelişme: Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi

Atalay Filiz
Atalay Filiz

İstanbul ve Ankara'daki seri cinayetlerden hükümlü ve 'akıl sağlığı yerinde' raporu bulunan Atalay Filiz’in akıl hastalığı olup olmadığının tespit edilmesi için yeniden hastaneye sevk edileceği öğrenildi.

İstanbul ve Ankara'daki 3 cinayetin hükümlüsü olarak tutuklu bulunan Atalay Filiz hakkında, firariyken başkalarına ait kimlik bilgilerini kullandığı gerekçesiyle "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine devam edilirken Mahkeme, Filiz'in Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevkine karar verdi.

Kaplumbağasını mumyalamış

Duruşmaya Silivri Cezaevi'nden getirilen Atalay Filiz ve avukatı Merve Uçanok katıldı. Avukat Uçanok, Filiz hakkında daha önce verilen 'akıl sağlığı yerinde' raporuna itiraz etti. Filiz'in geçmişte obsesif kompulsif bozukluğu olduğunu, kaplumbağasını mumyaladığını ve cezaevinde de dışkısını biriktirdiğini söyleyen avukat, ruh sağlığının yerinde olmadığını ifade etti. Atalay Filiz'in iyice tetkik edildikten sonra hazırlanacak raporda 'cezai sorumluluğu tam' denilirse en yüksek cezayı alması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi

Merzifon Askeri Hastanesi'nce 1997 yılında Atalay Filiz hakkında obsesif kompulsif raporu verildiğini dikkate alan mahkeme, Filiz'in Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verdi. Akıl hastalığı olup olmadığının tespit edilmesini istedi.

Filiz'in yargılandığı davalarda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nce “akıl hastalığı yok, cezai sorumluluğu tam” raporları gelmişti.