Atatürk Havalimanı'nda yıkım başladı

Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümüm bir kısmında yıkım başladı. İş makineleri çalışıyor
Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümüm bir kısmında yıkım başladı. İş makineleri çalışıyor

Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümünün bir kısmında bugün yıkım işlemlerine başlandı. 86 yıl boyunca Türk sivil havacılığına ve milyonlarca yolcuya hizmet etmişti.Yıkım esnasında havalimanında askeri uçaklar, özel jetler ve kargo uçakları kullanılması sürdürüldü.

Türkiye’de hava ulaşımının ilk başladığı nokta olan ve milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı kargo bölümün bir kısmı yıkılmaya başlandı.

Yeni havalimanına büyük göçün ardından sivil kullanıma kapatılmıştı

Yeni havalimanına büyük göçün ardındansivil kullanıma kapatılan Atatürk Havalimanı, havadan çekilen görüntülerinde uçakların yanaşmak için yer bulamadığı peronların tamamen boş olduğu görüldü.

Yıkım 2 ay içinde tamamlanacak

Yıkım işlemlerine başlanan bina
Yıkım işlemlerine başlanan bina

Yıkılan yapıdan elde edilen demir, kablo ve çatı malzemeleri israf edilmeyerek geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor. Havalimanının ticari uçuşların sona ermesinin ardından havalimanında sadece kargo uçakları, özel jetler ve askeri uçaklar kullanabiliyor. Saniyede 1 uçak iniş kalkışı ile 4 Eylül 2016’da rekor kıran Atatürk Havalimanı’na bugün sadece birkaç kargo uçağı iniyor. Öte yandan yıkım işlemleri, uçakların iniş ve kalkışlarında herhangi bir aksamaya neden olmuyor.

Demir, çatı ve diğer malzemeler geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor. İşte o malzemelerden bazıları
Demir, çatı ve diğer malzemeler geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor. İşte o malzemelerden bazıları

“Hiçbir malzeme israf olmuyor”

SMC Yıkım ve Hafriyat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çubuk, "Atatürk Havalimanı’nın kargo bölümünün bir kısmını yıkımına başladık. 2 ay içerisinde kargo bölümünün belirlenen kısmının yıkımını bitirmeyi hedefliyoruz. 100 kişilik bir ekip ile yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Buradaki hiçbir malzeme israf olmuyor. Bütün demir, çatı ve diğer malzemeler geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor.

"Tamamı yıkıldığında millet bahçesi yapılacak"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı, burasının tamamı yıkıldığı zaman millet bahçesi yapılacağını biliyoruz. Kısım kısım havalimanı önümüzdeki günlerde de yıkılacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Atatürk Havalimanı'nın havadan görüntüsü.
Atatürk Havalimanı'nın havadan görüntüsü.

Atatürk Havalimanı ne zaman kurulmuştu?

Yeşilköy’de 1933’te İstanbul-Ankara arasında yapılan ilk uçuş ile Türk sivil havacılığının temelleri atıldı. 1985 yılında yapılan değişiklikle yoluna, Atatürk Havalimanı adı altında devam etti. Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy arasında 11 milyon 776 bin 961 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu Atatürk Havalimanı, yıllardır iç hat ve dış hat olmak üzere milyonlarca yolcuya hizmet etti.Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >