Avrupa Birliği, ABD vatandaşlarına vize uygulayacak

Arşiv
Arşiv

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşları, 2021 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret etmek için vize almak zorunda kalacak. Konuyla ilgili AB'den yapılan açıklamada, Avrupa Birliği sınırlarından kimlerin geçtiğinin bilinmesinin çok önemli olduğu belirtilerek, "Bu şekilde Avrupa'ya kimlerin seyahat ettiğini kendileri buraya gelmeden bileceğiz" denildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşları, Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret etmek için vize almak zorunda kalacak. ABD vatandaşlarına vize uygulaması 2021 yılında başlayacak.

Avrupa Birliği'nin (AB) resmi sitesinde yapılan açıklamada, Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) programı kapsamında ABD vatandaşlarının artık Avrupa'ya seyahat etmek için vize almaları gerektiği belirtildi.

ETIAS vizesi 3 yıl geçerli olacak

Açıklamada, ABD vatandaşlarının ETIAS vizesinin 3 yıl geçerli olacağı ve bu vizeyle Schengen Bölgesi'nde bulunan 26 ülkeye giriş yapılabileceği kaydedildi. ABD dışında Japonya ve Venezuela'nın da aralarında bulunduğu toplam 60 ülke vatandaşının AB Schengen Bölgesi'ne giriş yapması için vize istenecek.

Konuyla ilgili AB'den yapılan açıklamada, Avrupa Birliği sınırlarından kimlerin geçtiğinin bilinmesinin çok önemli olduğu belirtilerek, "Bu şekilde Avrupa'ya kimlerin seyahat ettiğini kendileri buraya gelmeden bileceğiz" denildi. ETIAS vizesinin 2021'den itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >