Avrupa İlaç Ajansı: Takviye doz aşı Omicron varyantında etkili

Avrupa İlaç Ajansı takviye doz aşının Omicron varyantı üzerinde etkili olduğunu açıkladı.
Avrupa İlaç Ajansı takviye doz aşının Omicron varyantı üzerinde etkili olduğunu açıkladı.

Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklamada takviye doz aşılarını yaptıran kişileirn hastalıkları daha hafif semptomlarla atlattıkları belirtildi. Yapılan takviye doz aşılarının Omicron varyantı üzerindeki etkili olduğu açıklandı. Takviye dozun 12-15 yaş grubunda uygulanması için kısa süre içerisinde karar alınacağı belirtildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından yapılan basın açıklamasında, Paxlovid ve Veklury isimleriyle satılan ‘remdesivir’ antiviral ilacın, Omicron kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılabileceği bildirildi.

Hastalık hafif atlatılıyor

Takviye doz aşıların, Omicron varyantından kaynaklı hastalıkların hafif geçirilmesinde 'özellikle' etkili olduğu açıklandı.

Açıklamada, aşılamanın ve özellikle takviye dozların Omicron nedeniyle yaşanan hastalıkların hafif semptomlarla geçirilmesini sağladığı da belirtildi.

Takviye dozunun 12-15 yaş için uygunluk kararı verilecek

Pfizer-BioNTech'in aşısının takviye dozunun, 16-17 yaş aralığında kullanımı için değerlendirmelerin sürdüğü aktarılan açıklamada, yakın zamanda 12-15 yaş için de talepte bulunulacağı ve her ikisi için de kısa süre içinde karar verileceğine işaret edildi.

Açıklamada, EMA'nın mevcut aşıların ikinci takviyedozunun gerekliliği konusunda inceleme yapacağı, halihazırda buna gerek duyulmadığı kaydedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >