Avrupa'da hava kirliliği '800 bin kişi ölüyor'

Hava kirliliği hayvanları ve insanları olumsuz etkiliyor.
Hava kirliliği hayvanları ve insanları olumsuz etkiliyor.

Avrupa hava kirliliği konusunda oldukça kötü durumda. Kirliliğin ve ölümlerin giderek arttığı Avrupa'da yılda 800 bin kişin ölüyor. Konuyla alakalı olarak araştırmacılar, fosil yakıt kullanmaktan vazgeçilmesi için çağrı yaparak durumun önüne geçmeye çalışıyorlar.

Yapılan bir araştırma, Avrupa’da hava kirliliğinden kaynaklanan ölümlerin, sigaradan ölenlerden daha fazla olduğunu ve önceki tahminlerin iki kat üzerinde olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları araştırmadan elde edilen veriler sonucu, Avrupa’da hava kirliliğinin insan ömrünü 2 yıl kısalttığını ve yılda 800 bin insanın hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybettiği tahmininde bulundu.

Avrupa hava kirliliğinde önde

Araştırmacılar, Avrupa’nın hava kirliliğinin dünya ortalamasından daha yüksek olduğu ve sağlıkta hasara yol açtığını söyledi. The European Journal’da (Avrupa Kalp Gazetesi) yayımlanan haberde, kirli havanın önce akciğeri vurduğunu, bunun da kan dolaşımı ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyerek solunum hastalıklarından ölenlerin sayısını ikiye katladığı anlatıldı.

Hava kirliliği Avrupa'da çok yoğun.
Hava kirliliği Avrupa'da çok yoğun.

Yeni sigara

Almanya Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Profesör Thomas Münzel, hava kirliliğinin sigaradan daha fazla ölüme neden olduğunu, sigaradan kaçışın mümkün olduğunu ancak kirli havadan kaçılamadığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de hava kirliliğinin “yeni sigara” olduğu açıklamasını yaptı.

Çağrı yapıtlar

  • Araştırma ekibinden Mainz Kimya Enstitüsünden Prof. Jos Lelieveld, “Hava kirliliğinin çoğunun fosil yakıt kullanmaktan kaynaklandığına göre acilen diğer enerji kaynaklarına dönmeye ihtiyacımız var. Temiz ve yenilenebilir enerji kullanmakla sadece Paris iklim anlaşmasının şartlarını yerine getirmekle kalmaz, hava kirliliği ile ilintili ölümleri yüzde 55 oranında azaltabiliriz” dedi.
  • Araştırmanın, kirli havaya maruz kalma, nüfus yoğunluğu, yaş ve kirli havanın sağlığa etkisi konusundaki verilere dayandırıldığı belirtildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >