Avrupa'da seçim klasiği: Fransa'daki seçimlerde sandıklardan 'Erdoğan' çıktı

erdoğan fransa seçimleri
erdoğan fransa seçimleri

Gurbetçi vatandaşlarımız tarafından Avrupa ülkelerinde düzenlenen seçimlerde klasik haline gelen zarflardaki Cumhurbaşkanı Erdoğan notları Fransa'daki seçimlerde de görüldü.

13 Kasım 2015'te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından ilan edilen olağanüstü hal durumunun devam ettiği ülke Fransa dün seçimlere gitti.

50 BİN POLİS, 7 BİN ASKER GÖREV YAPTI

Seçimlerde güveliği sağlaması için yaklaşık 50 bin polis ve 7 bin asker görev aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AB karşıtı adaylarla, AB yanlısı adayların yarışı söz konusu. AB karşıtı bir adayın kazanması halinde topluluğun var oluşu da tehlikeye girebilir.

FRANSA'DA ERDOĞAN RÜZGARI

Oy kullanma işlemlerinin ardından sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar ise seçimlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damga vurduğunu ortaya çıkardı. Bir çok gurbetçi vatandaşımızın pusulalara Erdoğan ismini yazdıkları gözlendi. Bazı vatandaşlar zarflara '' Reisten başka oy verecek adam yok. Uzun adam şu Avrupa'ya bir el atsan'' şeklinde notlar bıraktı.

İşte o oylardan bazıları:

Macron ile Le Pen ikinci turda

Fransa’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin sandık çıkış anketlerine göre liberal aday Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen, ikinci tura kalmayı başardı. Sonucun ardından birçok Fransız siyasetçi, Le Pen’in 7 Mayıs’ta cumhurbaşkanı seçilmemesi için Macron’a destek açıklamaları yaptı. Le Pen ise “Tarihi bir sonuç. Ben halkın adayıyım” dedi.