Avrupa'nın gece yarısı: Polis Filistin’e destek gösterilerine müdahale etti

Avrupa'daki öğrencilerin Filistin destek gösterilerine polisten sert müdahale
Avrupa'daki öğrencilerin Filistin destek gösterilerine polisten sert müdahale

Filistin’e destek gösterileri Avrupa’daki üniversitelerde artarak devam ederken, polisten sert müdahaleler ve gözaltılar gecikmedi. Amsterdam'dan Viyana'ya, Berlin'den Paris'e polis müdahaleleri bütün gece devam etti.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları nedeniyle İsrail ile üniversite ilişkilerinin kesilmesini talep eden Filistin destekçisi öğrencilerin gösterileri ABD'den sonra tüm Avrupa'ya yayıldı.

Filistin’e destek gösterileri Avrupa’da üniversitelerde artarak devam ederken, polisten sert müdahaleler ve gözaltılar gecikmedi.

Viyana karıştı: 3 öğrenci gözaltına alındı

Filistin’i destekleyen öğrenciler pazartesi akşamı Viyana Üniversitesi kampüsünde bir destek kampı kurmuştu.

Üç gündür devam eden Filistin’e destek gösteri, gece geç saatlerde polis baskını ile dağıtılırken, üç öğrenci gözaltına alındı.

Altes AKH Kampüsü'nde çadır kuran üniversite öğrencilerinin barışçıl gösterisi polis tarafından dağıtıldı.

Polis müdahalelerinin ardından öğrenciler oturma eylemi yaptı
Polis müdahalelerinin ardından öğrenciler oturma eylemi yaptı

Viyana Polisi, X'te yaptığı açıklamada, gece geç saatlerde yapılan operasyonda öğrencilere ait çadırlara el konulduğunu ve öğrencilerin dağıtıldığını bildirdi.

Polis, baskına ilişkin ayrıntıların daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

‘Yazıklar olsun Viyana polisi’

Kampın ilk gününde gösteriyi dağıtmak için hiçbir gerekçe gösterilmeden yapılan beklenmedik baskının ardından bir grup, polis eylemini protesto etmek ve öğrencilere destek vermek için kampüs önünde toplandı.

Kampüs önündeki kavşağı kapatan grup, ‘Yazıklar olsun Viyana polisi’ gibi sloganlar atarak oturma eylemi düzenledi ve gözaltına alınan 3 öğrencinin serbest bırakılmasını talep etti.

Viyana Üniversitesi de Filistin dayanışma gösterisinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Hollanda’da bilanço: 169 kişi tutuklandı

Hollanda'da polis, Amsterdam Üniversitesi kampüsünde öğrencilerin çadırlarına düzenlenen şiddetli saldırıların ardından 169 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Utrecht ve Delft üniversitelerinin öğrencilerinin de Filistin'e destek amacıyla gösteri yaptığı bildirildi.

Utrecht Üniversitesi Kütüphanesinin avlusunda toplanan öğrenciler, 7 Mayıs'ta binanın girişine barikat kurarak Filistin'i destekleyen pankartlar asmıştı.

Polis, alanı terk etmemeleri üzerine gece yarısına doğru göstericilere müdahale ederek 50 kişiyi gözaltına almıştı.

Amsterdam Üniversitesi'nde Filistin gösterilerine polis müdahalesi
Amsterdam Üniversitesi'nde Filistin gösterilerine polis müdahalesi

Öğrencilere gözaltı: Sorbonne'dan Leipzig Üniversitesi'ne

Doğu Almanya'daki Leipzig Üniversitesi de yaptığı açıklamada 50 ila 60 öğrencinin bir konferans salonunu işgal ettiği ve üzerinde 'Soykırıma Karşı Üniversite İşgali' yazılı pankartlar taşıdıkları gerekçesiyle polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldı.

Edinilen bilgiye göre öğrenciler üniversite kampüsünde çadır kurdu.

Daha önce de Berlin Üniversitesi'nde 80 öğrencinin üniversite kampüsünde çadır kurmasının ardından polis müdahale ederek kampları dağıtmıştı.

Fransa'da da Paris polisi Salı günü ünlü Science Pau Üniversitesi'ne iki kez müdahale etti. Paris savcısının ifadesine göre polis bu gösteriye katılan iki kişiyi gözaltına aldı.

Kaynaklar, polisin üniversitenin tiyatrosunda toplanan yaklaşık 100 öğrenciyi dağıtmak için Salı akşamı Sorbonne Üniversitesi'ne müdahale ettiğini duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >