Avustralya'da vegan olarak büyütülen 19 aylık bebek ailesinden alındı

19 aylık bebeklerini doğduğu andan itibaren vegan diyeti; yulaf ve pirinç ile besleyen aile Avustralya'da gündem oldu.
19 aylık bebeklerini doğduğu andan itibaren vegan diyeti; yulaf ve pirinç ile besleyen aile Avustralya'da gündem oldu.

Avustralya'da kentinde yaşanan olayda, bir ailenin 19 aylık bebeklerini hiçbir hayvansal gıda olmaksızın besledikleri ortaya çıktı. Gelişiminde gerekli olan besinlerden mahrum bırakılan bebek tespit edildikten sonra yetkililer tarafından tedavi altına alındı. Bebeğin 19 aylık olmasına rağmen dişlerinin olmadığı ve ayağa kalkamadığı öğrenildi. Bebeğin yeterli beslenmediğini teşhis edilince anne baba hakkında soruşturma başlatıldı.

Avustralya'nın Sidney kentinde yaşayan 32 ve 35 yaşlarındaki vegan çift yeni doğan bebeklerine 19 ay boyunca vegan diyeti uyguladı. Doğduğu andan itibaren yulaf ve pirinç ağırlıklı beslenen bebekte gelişim bozuklukları ortaya çıktı. Bebeğin rahatsızlanması sonucu hastaneye giden aile, doktorların şikayeti üzerine hakim karşısına çıkarıldı.

Bebeklerini vegan diyeti ile besleyen ailenin hakkında soruşturma başlatıldı.
Bebeklerini vegan diyeti ile besleyen ailenin hakkında soruşturma başlatıldı.

19 aylık olmasına rağmen yürüyemiyor ve dişleri yok

Şuan 19 aylık olan bebeğin doğduktan sonra hiç hastaneye götürülmediği ve herhangi bir muayeneden geçmediği öğrenildi. Hastanede yapılan ilk kontrollerde bebeğin aya kalkamadığı ve dişlerinin gelişmediği tespit edildi.

Sidney mahkemesinde hakim karşısına çıkan çiftin, hastanede bebeğe bakan hemşirenin ve komşuların ifadeleri olayın detaylarını ortaya çıkardı.

Üç aylık bebek ölçülerine sahip

Çift ile aynı mahallede oturan komşularının 'üçüncü bir çocuklarının doğduğundan bile haberimiz yoktu. Onu hiç görmedik' dedikleri belirtildi.

Hemşire ise ifadesinde bebeğin 19 aydır temel ihtiyacı olan besinlerden mahrum bırakıldığını belirtti ve "Geldiğinde sadece 5 kiloydu, onu üç aylık bir bebek zannettik" dedi.

Bebeğin dişlerinin olmadığını, ayağa kalkamadığını, emekleyemediğini ve motorreflekslerinin gelişmediğini söyleyen hemşire, "Şimdi neredeyse 3 yaşında. Ancak kilosu ve fiziği kontrolden çıktı" şeklinde konuştu ve ekledi:

  • "Tedavinin ardından ayağa kalkabiliyor ve 20 kelime biliyor. Ancak vücudu bütün kalorileri sanki daha sonra ihtiyacı olunca kullanacakmış gibi hapsediyor ve hızla kilo alıyor"

Doktorlar 19 aylık bir bebeğin 8-13 kilo arasında olması, merdiven çıkma, ellerini kullanma ve dans etme gibi motor becerilerine sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Tek tip beslenmenin zararları

Annenin hastane görevlilerine aktardığına göre, bebek tek tip beslendi; Kahvaltıda yulaf, pirinç sütü ve yarım muz, öğlen tost ve fıstık ezmesi, akşam ise tofu, pirinç ve patates yiyordu.

Hastane raporunda bebeğin kalsiyum, A vitamini, D vitamini, demir, çinko ve B12 gibi önemli eksikliklerinin olduğu belirtildi.

Yetkililer bebeğin tedavisinin devam ettiğini belirtirken, anne ve babasının yargılandığı mahkeme ise devam ediyor.

Vegan çift, 'Çocuğun bakımını karşılamama' ve 'ciddi sağlık problemine yol açma' suçlarından yargılanıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >