Avustralya'da yangın devam ediyor: Ölenlerin sayısı 18'e yükseldi

Avustralya'da yangın faciası devam ediyor.
Avustralya'da yangın faciası devam ediyor.

Avustralya'da devam eden orman yangınlarında ölü sayısı 18'e yükseldi. Kıyıya doğru ilerleyen orman yangınları nedeniyle 200'den fazla ev kullanılamaz hale geldi.

Avustralya'daki orman yangınları söndürülemiyor. Yeni Güney Galler eyaletinde yangınlar sonucu Pazartesi'den bu yana 7 kişi hayatını kaybetti. Kıyıya doğru ilerleyen orman yangınları nedeniyle 200'den fazla ev kullanılamaz hale geldi.

Victoria eyaletinde ise kapatılan ana yollardan biri sivillerin bölgeyi terk etmesi için 2 saatliğine açıldı. Victoria eyaletinde de ölümler olduğunu kaydeden yetkililer, ülke genelinde yangın nedeniyle ölenlerin sayısının 18'e yükseldiğini açıkladı.

30 bin litre yakıt taşındı

Victoria eyaletine bağlı sahil kasabası Mallacoota'da etkili olan yangının yerleşim yerlerine yaklaşmasıyla, kasaba halkı cehennemi yaşıyor. Yangının vurduğu bölgelerde mahsur kalan halk için 1.6 ton içme suyu yardımının yanı sıra gıda ve ilk yardım desteği sağlandı. Kasabada binlerce kişi geceyi araçlarında ya da sahilde bulunan şezlonglarda geçirdi. Victoria Olağanüstü Durum Komiseri Andrew Crisp, çok sayıda botla Melbourne kentinden Mallacoota kasabasına gıda, su ve 30 bin litre yakıt taşındığını söyledi.

Yeni Güney Galler'e bağlı Ulladulla sahil kasabasında yaşayanlar ise süpermarketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, Sidney'den ayrılan hücum gemisinin Cuma gününe kadar Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerine varmasının beklendiği aktarıldı.

Avustralya'da haftalardır süren orman yangınlarında facianın boyutu artıyor. Ülke genelinde yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükselirken, yüzlerce evin kül olduğu öğrenildi. Avustralya'yı kasıp kavuran ve bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangınları nedeniyle, Sydney'de gelenekleşen yeni yıl eğlenceleri de havai fişek gösterisiyle kısıtlı kaldı.

Yeni yılın ilk saatlerinde New South Wales eyaletinde 112 yangının devam ettiği bildirildi.
Video: Ahmet Zarifoğlu