Avusturya'nın Müslüman savunucusu Bissmann: Ölümle tehdit ediliyor

Bissmann, mecliste adını Ali koyduğu oyuncakla bir konuşma gerçekleştirmişti.
Bissmann, mecliste adını Ali koyduğu oyuncakla bir konuşma gerçekleştirmişti.

Avusturya Bağımsız Milletvekili Martha Bissmann, Müslümanlarla dayanışma içine girdiği günden beri aşırı sağcılar tarafından hedef gösterildiğini açıkladı. Daha önce böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Bissmann, tehditlerin aşırı sağcılar tarafından yapıldığından emin olduğunu söyledi.

Avusturya'da başörtüsü yasağına karşı çıkan ve tepki olarak mecliste başörtüsü takan bağımsız milletvekili Martha Bissmann, Müslümanlarla dayanışma içinde olduğundan bu yana aşırı sağcıların hedefi olduğunu söyledi.

Avusturya Bağımsız Milletvekili Martha Bissmann
Avusturya Bağımsız Milletvekili Martha Bissmann

Ölüm tehdidi alıyor

İlkokullarda başörtüsü yasağı başta olmak üzere birçok alanda ülkede yaşan Müslümanlara yönelik haksızlıklara yüksek sesle itiraz eden Bissmann, yaptığı açıklamada, çeşitli nedenlerden ötürü çok sayıda hakaret ve olumsuz yaklaşımla karşı karşıya kaldığını ancak ilk defa ölüm tehdidi aldığını dile getirdi.

Yasal süreç başlattı

Önceki gün posta kutusuna gelen ölüm tehdidi içeren mektuba ilişkin yasal süreç başlattığını aktaran Bissman, "Müslümanlarla dayanışma içinde olduğumdan beri aşırı sağcı tarafta hasımlarım oluştu. Daha önce böyle bir durum söz konusu değildi. Tehdidin bu taraftan geldiğine dair güçlü bir kanat içindeyim." ifadesini kullandı.

"Tehditler beni korkutamaz"

Bissman, tehditlerin kendisini korkutamayacağını vurgulayarak, Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele kurumunun (istihbarat teşkilatı) tehdit mektubunu kendisinden alarak inceleme başlattığını sözlerine ekledi.

Bissmann ne demişti?

Avusturya'da geçen ay mecliste kabul edilen ilkokul öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağına ilişkin meclis genel kurulunda yapılan görüşmelerde başörtüsü yasağına yaptığı konuşmayla tepki gösteren Bissman, yasağı mecliste kabul eden iktidar milletvekillerini başörtüsü takarak protesto etmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >