Ay'a yolculukta 52 yıllık macera: Hangi ülkeler Ay’a araç gönderdi?

Arşiv
Arşiv

İnsanoğlunun Ay’a ilk ayak bastığı günün üzerinden yaklaşık 52 yıl geçti. Ay yıllar sonra yeniden insanoğlunun gündeminde yerini aldı. Türkiye de Ay’ı hedefine yerleştiren ülkelerden biri oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında yaşanan ‘Soğuk Savaş'ın egemenlik mücadelesine sahne olan Ay bir kez daha insanoğlunun hedefinde.

Soğuk savaş yıllarında bilimsel değil siyasi güdülerle şekillenen Ay yarışının kazananı NASA olmuştu.

SSCB Ay’a ilk ulaşan ülke olsa da NASA gezegenimizin tek uydusu olan Ay’a ilk insanı indirerek rakibinin önüne geçmiş ve uzay yarışındaki liderliği bir daha kimseye kaptırmamıştı.

Soğuk Savaş’ın sone ermesi ile uzay yarışı da tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Bu tarihten sonra Ay’a pek çok ülke insansız görev düzenledi.

20 Temmuz 1969'da Ay'a giden Apollo 11 uzay aracının komutanı olan Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti
20 Temmuz 1969'da Ay'a giden Apollo 11 uzay aracının komutanı olan Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti

1990'da Japonya da Ay'a araç göndermeyi başardı

1990 yılında Ay’ın yörüngesine araç gönderen Japon Uzay Ajansı, Ay’a ulaşan üçüncü ülke oldu. 2003 yılında Avrupa Uzay ajansı (ESA) Ay’ın yörüngesine ulaşmayı başardı.

Çin Ay'a ulaşan dördüncü ülke oldu

2007’de ise Çin Ay’a ulaşan ülkeler listesine adını yazdırdı. Çin’i bir yıl sonra Hindistan takip etti. 2019 yılında İsrail Ay’a bir araç indirmeyi denedi. Ancak bu görev başarısızlık ile sonuçlandı.

Yeni aday Türkiye

  • Ay’a ulaşan ülkeler listesinin yeni adayı Türkiye. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzay programının 10 yıllık 10 hedefini açıkladı.
  • Birinci ve en önemli hedef olarak 2023 yılında Ay'a gidileceğini açıklayan Erdoğan, "Son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir" dedi.

1972'den beri astronot gönderilmiyor

Ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong oldu. Armstrong daha sonra astronot arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde yaklaşık üç saat dolaştı.

Aldrin'den sonra ABD 1972'ye kadar Ay yüzeyine 10 astronot daha çıkardı. SSCB ise aynı yıllarda Ay'a insan yollamak üzere üç kişilik Soyuz mekiklerini üretmeye başladı ancak mekiği yüzeye indirebilecek güçte roket geliştiremediği için Ay misyonuna 1974'te son verdi.

  • NASA ise, Ay'a en son 1972'de astronot gönderdi. Bu tarihten itibaran gezegenimizin uydusu sadece insansız misyonları ağırladı.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Ay'a inişin amaçlandığı Artemis programı için 28 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu kaydetmişti.

Özel şirketler Uzay turizmini başlatmak istiyor
Özel şirketler Uzay turizmini başlatmak istiyor

NASA' kalıcı üs kurmak istiyor

NASA son yıllarda yeni Ay misyonları için yoğun mesai harcıyor. NASA'nın yaptığı açıklamaya göre, astronotlar için Ay'ın yüzeyinde ABD'nin gelecek uzay keşifleri için gereken bilim ve teknoloji araçlarını kurmak temel amaç.

Özel şirketler Ay turizmini başlatmak istiyor

SpaceX'in kurucusu ABD'li girişimci Elon Musk ve Blur Origin’in sahibi Jeff Bezos da bir süredir "Ay turizmini" başlatmak hayalini paylaşıyor.

Kaynak: ntv.com