Aydemir Akbaş: Bugünkü sanatçılarla tuvalete bile gitmem

Aydemir Akbaş, Etiler'de bir restoran çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Aydemir Akbaş, Etiler'de bir restoran çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeşilçam'ın usta ismi Aydemir Akbaş, kansere yakalandığı haberlerinden sonra ilk defa objektiflerin karşısına geçti. Yapılan testlerin temiz çıktığını ve doktorunun kendisine ''Turp gibisin' dediğini anlatan Akbaş, Arda Turan ve Berkay Şahin arasında yaşanan olaylara kendi has üslubuyla cevap verdi.

Sağlığıyla ilgili korkulacak bir durumun olmadığını belirten Aydemir Akbaş "Temiz çıktık, üç ayda bir kontrolüm oluyor. Orada kan değerlerimde eksiklik gördü doktor. Bu kez bir kolonoskopi ve mide istediler. Patolojiyi beklemeden doktor, 'Aydemir senin her tarafın benden sağlam' dedi. Benim daha yapmam, bitirmem gereken işler var. Galatasaray'ı hırsızlardan, mikroplardan, iki yüzlülerden temizlemem lazım. Daha işim çok" şeklinde konuştu.

'Atla Gel Şaban' filminin senaryosu Aydemir Akbaş'a ait.
'Atla Gel Şaban' filminin senaryosu Aydemir Akbaş'a ait.

"Sinemayı biz kurtardık"

Ünlü komedyenler Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar'a "Sinema onlardan soruluyormuş" diyerek gönderme yapan Kadir İnanır'ın ayıp ettiğini dile getiren usta sanatçı, "Bir tarihte bizim için de bu lafı söylemişlerdi. Çünkü sinema batmıştı. Ben, Ali Poyrazoğlu, Mete İnselel, Bülent Kayabaş adeta silah zoruyla getirildik. Az buçuk, sinemayı kurtardık kapılar kırılıyordu. O dönemde bazı starların filmleri gecede 26 kişiye oynuyordu. Adana'ya gittiğimde 'Ekmek paramız geldi' diye karşılıyorlardı. Her şey arak, şimdi bana bu sene üç senaryo geldi, aynısı geçen sene geldi, bu sene iki firma tarafından çekildi. Diziler de arak, hepsi araklama. Ben hala senaryo yazıyorum. Dizi yazılır mı ya? İki saat bölüm, ya sen aydan mı geldin, Mars'tan mı geldin? Şimdi bir de Kore filmleri var, oradan da başladılar kopyaya" dedi.

Galatasaray kongre üyesi olan Aydemir Akbaş, ünlü futbolcuların çoğuyla yakın olduğunu belirtti.
Galatasaray kongre üyesi olan Aydemir Akbaş, ünlü futbolcuların çoğuyla yakın olduğunu belirtti.

''Avrupa'ya gitmeden Arda'ya nasihat ettim''

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin'in kavga etmesiyle ilgili bir soru üzerine Akbaş, "Arda, Avrupa'ya gitmeden önce bir gün Galatasaraylılar Cemiyeti'nde oturuyordum yanıma geldi. 'Avrupa'ya git şunları şunları yapma, ben Milli Takım oyuncusunu kaldırımda ölmüşken gördüm' dedim. Bizim zamanımızda Metin Oktay benim sıkı dostumdu, saygı vardı, sevgi vardı. Ben rakibimle oturuyordum, Kemal Sunal'a iki senaryo verdim, en çok çalışan filmi benim senaryom olan 'Atla Gel Şaban'dı. Herkes dosttu, birbiriyle konuşurdu, şimdi yok. Ben bugünkü sanatçılarla tuvalete gitmem. Çünkü hepsi oynama heveslisi, ne bulsa oynuyorlar" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >