Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan ekolojik terör suçu işledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ulusa sesleniş konuşması yaptı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ulusa sesleniş konuşması yaptı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun Kelbecer'e girişinin ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Aliyev, Ermenistan'ın Karabağ'da gerçekleştirdiği yıkımlara ve işlediği savaş suçlarına dikkati çekti, "İşgal edilmiş topraklarımızda camilerimiz yıkıldı. Şimdi neden (kiliseler için) uluslararası heyet gönderilmek isteniyor? Azerbaycan halkı bunun cevabını biliyor" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev yaptığı açıklamada, işgalden kurtarılan bölgelere uluslararası heyetlerin gönderilmek istenmesine tepki verdi.

'Ermenistan ekolojik terör suçu işledi'

Aliyev, "Ermenistan terör devletidir, bunların birçok kanıtı var, tarihi anıtlarımız yıkıldı, milli anıtlarımıza soykırım yapıldı, nehirlerimizin suyu kısıldı. Menfur düşman yazın suyu kesiyordu, kışın suyu açıyordu, ekolojik terör yapıyordu. Menfur düşman Kelbecer ormanlarını kesti, yağmaladı, yaktı. İşgal edilmiş topraklarımızda camilerimiz yıkıldı, domuz bakıldı. Bunu bizden başka kimse mesele etmedi. Şimdi neden (kiliseler için) uluslararası heyet gönderilmek isteniyor? Azerbaycan halkı bunun cevabını biliyor. Bizim işlerimize karışmak isteyenler önce kendine baksın" dedi.

'Düşmanı adalete teslim edeceğiz'

Aliyev'in konuşmasından satır başları şöyle:

Ermenistan Kelbecer'de yasa dışı yerleşim kurdu, bütün şehirleri yıktılar, sanki vahşi bir kabile geçti oralardan, biz ise kurucu, yaratıcı bir milletiz. Ermenistan'dan ve yabancı ülkelerden insanlar yasadışı bir şekilde oraya yerleşti. Bu bir savaş suçu ve Cenevre Sözleşmesine göre bir savaş suçudur. Düşmanı adalete teslim edeceğiz, tüm savaş suçlarına, tüm yıkımlara cevap verecek.

'Askeri ve siyasi savaşa ek olarak bilgi savaşını kazandık'

Biz enformasyon savaşında, savaş alanında, siyasi düzeyde zafer kazandık. Bilgi savaşını kazandık. Savaş sahasında kazandık, siyasi arenada kazandık. Askeri çözümü her an durdurabiliriz ve buna hazırız dedim. Bir şartla, Paşinyan topraklarımızı ne zaman terk edeceğini şahsen söylemeliydi. Bir taahhütte bulunmalı, bir tarih vermeli. Topraklarımızı terk ettiğinde söylenmeliydi. Paşinyan beni dinleseydi bu utanç verici duruma düşmezdi.

'Ermenistan mağlup bir ülkedir'

Savaş bir kez daha kimin kim olduğunu gösterdi. Ermenistan mağlup bir ülkedir. Azerbaycan muzaffer bir ülkedir. Kelbecer bizimdir! Karabağ Azerbaycan'dır! Şuşa'nın kurtuluşundan bir gün sonra, 70'ten fazla köyün kurtarılmasıyla düşman diz çöktü ve bir teslimiyet belgesiimzaladı. Paşinyan'ın hala nerede olduğunu bilmiyorum. Saklıyorlar. Muhtemelen bir gün bize söyleyecekler. Paşinyan, bu teslimiyet eylemini nerede imzaladın? Ama şartlarımızı kabul etmek zorunda kaldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >